“Zrówieńka turnicka”, czyli nowy gatunek pasikonika w Polsce. Co wiemy o owadzie?


Naukowiec dr Piotr Guzik pozostawił po sobie wiele osiągnięć naukowych. W ostatnim czasie był bardzo ceniony za swoją działalność popularyzującą astronomię i ochronę przyrody. Dzięki swojej ciekawości świata odkrył zupełnie nowy gatunek konika polnego. Dodatkowo zaproponował polską nazwę „Zrówieńka Turnicka”.

– Jeśli chodzi o koniki polne, w południowo-wschodniej Polsce wiedza o owadach z rzędu Orthoptera jest niewielka. Spędzałem dużo czasu na łące, dzień i noc. (…) U podnóża Góry Przemysłskiej spotkaliśmy dziwnego owada. Naukowcy twierdzą, że nie przypomina niczego, co znamy.

Szarańczę z Trunicy odkryto w czasach, gdy znanych było tylko pięć gatunków koników polnych, które wyglądały bardzo podobnie do siebie. W nocy owady stają się aktywne.

– Nie wiedziałem, jaki to był gatunek. Doktor Piotr Guzik twierdzi, że o ile zrowenkę trudno rozpoznać po wyglądzie, to jeszcze łatwiej rozpoznać ją po dźwięku, jaki wydaje nocą.

Czy widziałeś kiedyś transmisję Jeen Dobri TVN? Na Player.pl znajdziesz także wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra.

Jesteśmy stroną internetową dla kobiet i tworzymy dla Ciebie treści lifestylowe. Ale pamiętamy sytuację na Ukrainie. chcieć pomóc? Zobaczmy, co możemy zrobić. pomoc. Informacja. Żeton.

autor: Oskar Netkowski

Główne źródło zdjęć: Ola Skowron/East NewsSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *