Tych gatunków zwierząt twoje dzieci już nie zobaczą. Wszystko przez globalne ocieplenie


Jakie zwierzęta wyginą w Polsce w wyniku globalnego ocieplenia?

Fauna naszego kraju jest niezwykle bogata i różnorodna, ale trwające zmiany klimatyczne narażają wiele rodzimych gatunków zwierząt na wyginięcie. Jednym z takich gatunków jest mądry, symbol polskich lasów i największy ssak lądowy w Europie. Pomimo swojej potężnej budowy ciała, zwierzęta te są niezwykle wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności, a ledwo odbudowane populacje mogą ponieść poważne szkody w wyniku coraz częstszych susz.

Ft. darmowe zdjęcie


Kolejnym gatunkiem, który może zniknąć z polskiego krajobrazu jest szary Wilk. Te majestatyczne drapieżniki są niezbędne do utrzymania równowagi ekosystemów leśnych, ale ciągła fragmentacja siedlisk i zmiany w dostępności pożywienia spowodowane globalnym ociepleniem stanowią poważne zagrożenie dla ich przetrwania.

Ft. darmowe zdjęcie


Również na liście zwierząt zagrożonych ryś euroazjatyckiJest największym dzikim kotem w Europie, żyje także w Polsce, szczególnie w Puszczy Świętokrzyskiej i Puszczy Noteckiej.

Jest to gatunek bardzo wymagający i nie może przetrwać bez dużych obszarów lasów niezmienionych przez człowieka. Niestety zmiany klimatyczne powodują kurczenie się i fragmentację siedlisk przyrodniczych, co może prowadzić do spadku populacji tego pięknego drapieżnika.

Ft. darmowe zdjęcie


Nie zapomnij o ssakach morskich takich jak syrena, najmniejszy waleni w Morzu Bałtyckim. Są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury i zasolenia wody. Globalne ocieplenie prowadzi do przyspieszonego topnienia lodowców, co zaburza równowagę ekosystemów morskich i może być zabójcze dla tych małych waleni.

Te ostatnie gatunki są niepozorne, ale bardzo ważne dla polskiej przyrody świstak tatrzański. Te przyjazne gryzonie występują endemicznie w Tatrach i nie można ich spotkać nigdzie indziej na świecie. Niestety, trwające globalne ocieplenie powoduje zagrożenie dla tego gatunku w wyniku przemieszczania się roślinności górskiej i eliminacji jego naturalnego siedliska, czyli łąk alpejskich.

To nie tylko Polska. Sytuacja w całej Europie jest tragiczna.

Problem wymierania gatunków w wyniku globalnego ocieplenia dotyczy nie tylko Polski, ale także całej Europy. Jedno z najbardziej zagrożonych zwierząt występuje także w północnej Norwegii Niedźwiedź polarny, który jest symbolem trwającej walki ze zmianami klimatycznymi. Topniejące lodowce Arktyki usuwają naturalne siedliska tego gatunku i główne źródło pożywienia, czyli foki. Szacuje się, że do końca tego stulecia gatunek ten może całkowicie wyginąć.

Ft. darmowe zdjęcie


Kolejnym gatunkiem, którego przyszłość wydaje się ponura, jest pardwa, ptak z rodziny Gallicidae żyjący w alpejskich regionach Alp i Pirenejów. Cietrzewie są doskonale przystosowane do życia w ekstremalnie zimnych środowiskach, ale trwające globalne ocieplenie znacznie zmniejszyło ich liczebność.

Również na liście gatunków zagrożonych wilk iberyjski, podgatunek wilka szarego występujący zwłaszcza w Hiszpanii. Podobnie jak odmiany występujące w Polsce, są one niezbędne do utrzymania równowagi lokalnego ekosystemu, jednak zmiany klimatyczne stawiają pod znakiem zapytania ich przetrwanie.

Nie zapominajmy też o niezwykłych mieszkańcach rzek Europy. jesiotr. Te starożytne ryby należą do najbardziej zagrożonych kręgowców na kontynencie. Ocieplenie klimatu prowadzi do zmian w hydrologii rzek, co zakłóca cykle reprodukcyjne rzek i utrudnia migrację na tarło. Bez zdecydowanych działań ochronnych te fascynujące ryby mogą całkowicie zniknąć z wód europejskich. Warto także pamiętać, że gatunek ten w Polsce już wymarł lub prawie wyginął.

Ft. darmowe zdjęcie


Ostatnimi wymienionymi gatunkami (choć nie zamykają one całej listy zwierząt zagrożonych) są: północna skóra zamszowaŻyje w alpejskich regionach Alp, Karpat i gór Półwyspu Bałkańskiego. W nadchodzących dziesięcioleciach możemy być świadkami wyginięcia tych pięknych stworzeń.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *