Te owoce jedliśmy w maju najchętniej. Ten gatunek jest na podium


Najpopularniejsze nasiona maja to jabłka, truskawki i jagody. W porównaniu do maja 2023 r. najbardziej wzrosło spożycie truskawek, jagód, malin, czarnej porzeczki i przetworów z aronii.

Od 2021 roku średnioroczne tempo wzrostu ww. konsumentów wyniosło 5,8 mln osób.

Badanie zostało wykonane na zlecenie Krajowego Związku Stowarzyszeń Producentów Owoców i Warzyw w ramach projektu „Zespół Podstawowy – Forum Promocji Spożycia Owoców i Warzyw oraz Współpracy Sektorowej, Etap IV”. Projekt ten będzie realizowany przez Kantar Polska.

Spożycie owoców w maju 2024 r

Najpopularniejszym owocem w maju jest jabłkospożywane w tygodniu poprzedzającym badanie przez 81% Polaków.

Drugie miejsce w kategorii owoce truskawka, spożywane przez 57% ankietowanych. W maju jagody jadło 36% Polaków.

Najpopularniejszym owocem maja były jabłka, które w tygodniu poprzedzającym badanie jadło 81% Polaków. / Zdjęcie: Zespół podstawowy
Najpopularniejszym owocem maja były jabłka, które w tygodniu poprzedzającym badanie jadło 81% Polaków. / Zdjęcie: Zespół podstawowy

Nieco rzadziej spożywano gruszki (35%) i maliny (28%). Produkty z czarnej porzeczki spożywało 20% ankietowanych, a produkty z aronii – 14%.

spożycie jabłek. / Zdjęcie: Zespół podstawowy
spożycie jabłek. / Zdjęcie: Zespół podstawowy

Wzrost spożycia owoców „od maja do maja”

W porównaniu do maja 2023 r. wzrosło spożycie truskawek, jagód, malin, czarnej porzeczki i przetworów z aronii.

Liczba konsumentów truskawek wzrosła o jedną trzecią (z 43% do 57% populacji), czyli do 4,6 mln osób. Na skalę wzrostu spożycia truskawek z pewnością ma wpływ pogoda. Inaczej było w przypadku pozostałych gatunków, borówek i malin. Produkty z czarnej porzeczki lub aronii.

Liczba konsumentów borówek amerykańskich zwiększała się o 9% rocznie (z 33% do 36% populacji), czyli 1 milion konsumentów. W przypadku malin wzrost wyniósł 4% (z 27% do 28% populacji), czyli ponad 350 tys. sztuk.

W porównaniu do maja 2023 r. wzrosło spożycie truskawek, jagód, malin, czarnych porzeczek i przetworów z aronii. / Zdjęcie: Zespół podstawowy
W porównaniu do maja 2023 r. wzrosło spożycie truskawek, jagód, malin, czarnej porzeczki i przetworów z aronii. / Zdjęcie: Zespół podstawowy
fot. Zespół podstawowy
fot. Zespół podstawowy

Liczba konsumentów produktów z czarnej porzeczki wzrosła o 11%. W przypadku produktów z aronii liczba konsumentów wzrosła o 7%.

W liczbach bezwzględnych liczba aronii wzrosła o 290 tys. konsument. Obecnie dżem z aronii spożywa 4,5 miliona osób. Cassis i jej produkty mogą odnotować nieco większy wzrost. Ponieważ liczba konsumentów wynosi 6,5 mln, oznacza to wzrost o 670 tys. osób. niż te urodzone w maju

W porównaniu do maja 2023 r. najbardziej spadło spożycie gruszek i jabłek. Liczba konsumentów gruszek spadła o 15% (z 41% do 35% populacji), czyli do 2 milionów osób. Liczba konsumentów jabłek zmniejszyła się o 1,3 mln osób, co oznacza spadek o 5% (z 85% do 81% populacji).

Konsumpcja 2022-2024

W dwuletnim okresie 2022–2024 najwyższy wzrost „od maja do maja” będzie można zaobserwować w przypadku truskawek, jagód, malin i czarnych porzeczek (odpowiednio 30%, 13%, 12% i 11%).

W porównaniu do maja 2022 r. najbardziej wzrosło spożycie truskawek, wzrastając z 44% do 57% populacji. Oznacza to wzrost o 30%.

W przypadku truskawek oznacza to wzrost liczby realnych konsumentów o 4,2 mln. W przypadku borówek jest to 1,3 mln sztuk. 12% wzrost liczby konsumentów malin oznacza, że ​​przybyło 1 milion nowych konsumentów. Wzrost produktów cassis przekracza 670 tys. zł.

Konsumpcja w latach 2021-2024

W trzyletnim okresie 2021–2024 najwyższy wzrost „maj-maj” będzie można zaobserwować w przypadku truskawek, borówek, malin, produktów z czarnej porzeczki i gruszek.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *