200 lat nieobecności. Dzikie konie wróciły na kazachskie stepy


Wracają po ponad 200 latach! Do Kazachstanu sprowadzono siedem koni Przewalskiego. To jedyny naprawdę dziki gatunek konia na świecie.

7 koni Przywieziono je samolotem z dwóch ogrodów zoologicznych. Przewieziono cztery klacze i jednego ogiera. Berlini dwie inne klacze – z Praga. Zwierzęta podróżowały przez prawie 30 godzin.

To nowy rozdział w historii ostatniej na świecie rasy dzikich koni. Mustang to udomowiony koń, który stał się dziki. – wyjaśnia rzecznik praskiego zoo Filip Mashek. ochrona gatunkowa Teraz przywrócenie ich do naturalnego środowiska jest główną misją Praskiego Zoo.

Koń Przewalskiego Mają bardzo dziką i nieokiełznaną naturę i nikomu jeszcze nie udało się ich okiełznać. Ich nazwa pochodzi od oficera armii carskiej. Mikołaj M. Przewalski opisał te zwierzęta w 1878 roku.

Niestety, koń Przewalskiego wyginął w swoim naturalnym środowisku w latach 60. XX wieku. Zabijano ich dla mięsa, a budowa dróg podzieliła populację.

Ostatni raz widziano dzikiego konia w Mongolii w 1969 roku.

Na szczęście Dzięki starannym programom hodowlanym prowadzonym przez ogrody zoologiczne w Europie, Azji i Ameryce Północnej udało nam się odbudować populację i ponownie wprowadzić gatunek na pierwotne obszary chronione.

W Polsce działają także ośrodki działające w ramach programów ochrony i odtwarzania tego gatunku. Zlokalizowane w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie.

Urodzony w warszawskim zoo. Rodzi się mały Przewawek

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *