Hipopotam karłowaty w Łodzi. Rzadkie urodziny w zoo


Hipopotam karłowaty urodził się w zoo w Łódź Ostatni dzień maja. Rodzicami najmłodszego mieszkańca są Jamina i Jabari. Samiec przybył do Ogrodów Łódzkich w 2019 roku, a Jamina dołączyła rok później.

Hodowla gatunków zagrożonych w łódzkim ZOO

Nie była to do końca miłość od pierwszego wejrzenia, dlatego opiekunowie podeszli do tej pary hipopotamów bardzo ostrożnie.

– Ich związek był bardzo niestabilny. Czasem się lubiliśmy, czasem mieliśmy spokojne dni. Ale obecnie są szczęśliwi, że mogą być ze sobą. Nie byli leniwi. Pod koniec maja narodził się owoc ich miłości – ujawnił Tomasz Jožwik, dyrektor Orientarium Zoo w Łodzi.

Obecnie jest jego opiekunem nie znają jeszcze płci dzieckai przyzwyczaja się do nowego środowiska. Mieszka głównie w ośrodku hodowlanym pod opieką rodziców.

Hipopotam karłowaty jest na skraju wyginięcia. Na wolności żyje ich prawie 3 tysiące.

W przeciwieństwie do swojego bardziej towarzyskiego brata, hipopotama nilowego, hipopotam karłowaty prowadzi nocny i samotny tryb życia. Występuje w afrykańskich lasach deszczowych i na terenach podmokłych Afryki Zachodniej.

Nie daj się zwieść nazwie. Gatunek ten może dorastać do 2 metrów długości i do 90 centymetrów wysokości w kłębie. Waga dorosłego osiąga 275 kg.

Jest hipopotam roślinożerny, prowadzący wodny i lądowy tryb życia. Są to m.in. paprocie, trawy i owoce leśne. Z powodu utraty siedlisk w wyniku wylesiania, wrogów naturalnych, polowań i kłusownictwa, Gatunek jest na skraju wyginięcia.

Szacuje się, że obecnie na wolności nie ma ich już więcej. 3000 tego rodzaju zwierzę. Jeszcze mniej żyje w ogrodach zoologicznych na całym świecie. Zostało 200. koło Polska Spotkać można także hipopotamy karłowate Kraków, Wrocław i Gdańsk.

Otrzymuj najświeższe informacje Bądź jednym z ponad 200 000 obserwujących nasz fanpage – polub! Wydarzenia Interii na Facebooku Prosimy o komentarz do znajdującego się tam artykułu!

Anna Briuca: „Głosuję za opuszczeniem UE”/Źródło tłumaczenia/RMFSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *