Hipopotam karłowaty w Łódzkim ZOO – nowy mieszkaniec zaprezentował się światu pod koniec maja, rodzice


W łódzkim zoo przyszedł na świat hipopotam karłowaty. To pierwsze dziecko tego gatunku w łódzkich ogrodach, a od sprowadzenia tam hipopotamów minęły już cztery lata. Gatunek ten żyje wyłącznie w Afryce Zachodniej, głównie w Liberii i jest na skraju wyginięcia. Na wolności żyje mniej niż 3000 osobników.

Pod koniec maja w łódzkim zoo przyszedł na świat hipopotam karłowaty. Rodzicami najmłodszych mieszkańców łódzkiego ZOO są Jamina i Jabari. W 2019 roku do Ogrodów Łódzkich przybył samiec Jabari, rok później dołączyła Jamina.

Nie była to do końca miłość od pierwszego wejrzenia, dlatego opiekunowie podeszli do tej pary hipopotamów bardzo ostrożnie.

Tomasz Jožvik z Orientarium Zoo w Łodzi powiedział: „W ostatnim czasie Jamina i Jabari cieszą się swoim towarzystwem i jak widać nie próżnują. Pod koniec maja narodziły się owoce ich miłości. „Zrobiłem to” – powiedział.

Dodał, że rodzice nie znają jeszcze płci dziecka, a dziecko oswaja się z nowym środowiskiem. Mieszka głównie w ośrodku hodowlanym pod opieką rodziców.

W przeciwieństwie do swojego bardziej towarzyskiego brata, hipopotama nilowego, hipopotam karłowaty prowadzi nocny i samotny tryb życia. Występuje w afrykańskich lasach deszczowych i na terenach podmokłych Afryki Zachodniej.

Wbrew nazwie nie jest to małe zwierzę. Długość ciała dochodzi do 2 metrów, wysokość w kłębie do 90 centymetrów, a masa dorosłego osobnika sięga 275 kilogramów. Hipopotamy są roślinożercami i prowadzą wodny i lądowy tryb życia. Są to m.in. paprocie, trawy i owoce leśne.

Utrata siedlisk w wyniku wylesiania, naturalnych wrogów, polowań i kłusownictwa naraziła ten gatunek na ryzyko wyginięcia. Szacuje się, że na wolności żyje mniej niż 3000 osobników. tego rodzaju zwierzę. Ponad 200 kolejnych żyje w ogrodach zoologicznych na całym świecie. W Polsce do hipopotamów karłowatych poza Łodzią należą: Kraków, Wrocław i Gdańsk. (PAPKA)

Autor: Marek Juskiewicz

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *