Komary tygrysie obwiniane za rozprzestrzenianie się gorączki denga: „najbardziej inwazyjny gatunek”


W miarę rozprzestrzeniania się gorączki denga w Europie eksperci obwiniają za wywołanie tej choroby egzotyczny gatunek komara.

znany jako “komar tygrysi„Zgodnie z ostrzeżeniem Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Aedes albopictus rozprzestrzenił się na 13 krajów UE”.

Doktor Elitza Thiel, dyrektor Instytutu Badawczego Mayo Clinic w Minnesocie, potwierdziła, że ​​komary tygrysie są „znanymi wektorami” wirusa dengi i mogą przenosić wirusa na osoby, które nie były wcześniej zakażone.

​​Jak mogę zapobiec ukąszeniom owadów i trującemu bluszczowi?

„Ten typ komara budzi niepokój z wielu powodów, w tym z faktu, że jest uważany za najbardziej inwazyjny gatunek na świecie” – powiedziała Fox Information Digital.

„Zazwyczaj uważa się je za komary tropikalne, ale potrafią przetrwać. zimny klimat. ”

Zgodnie z ostrzeżeniem Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, komar tygrysi (gatunek Aedes albopictus) rozprzestrzenił się w 13 krajach UE. (Petersburg)

Eksperci twierdzą, że wraz ze wzrostem temperatury gatunki komarów przemieszczają się dalej na północ w skali globalnej.

„Komar tygrysi jest również bardzo agresywny i gryzie ludzi i zwierzęta o każdej porze dnia, a nie tylko o świcie lub zmierzchu, co jest powszechne w przypadku innych komarów” – ostrzegł Thiel.

Urzędnicy ds. zdrowia stwierdzili, że zmiany klimatyczne przyczyniają się do rozprzestrzeniania się owadów.

Zrozumienie znaczenia gorączki denga przenoszonej przez komary

„Zmiany klimatyczne już tworzą w Europie bardziej sprzyjające warunki dla inwazyjnych komarów, potencjalnie rozprzestrzeniając się na obszary wcześniej nie dotknięte chorobą i zakażając więcej ludzi chorobami takimi jak denga, powiedziała w komunikacie prasowym dyrektor ECDC Andrea Ammon”.

„Coraz częstsze podróże międzynarodowe z krajów, w których denga występuje endemicznie, również zwiększają ryzyko przypadków importu, co nieuchronnie zwiększa ryzyko infekcji. lokalna epidemia” ona kontynuowała.

„Ten rodzaj komarów budzi obawy z wielu powodów”.

„Środki ochrony osobistej w połączeniu ze środkami kontroli wektorów, wczesnym wykrywaniem zakażonych przypadków, terminowym nadzorem, dalszymi badaniami i działaniami podnoszącymi świadomość mają ogromne znaczenie w najbardziej zagrożonych regionach Europy”.

Co to jest gorączka denga?

Gorączka Denga To wirus Rozprzestrzenia się poprzez ukąszenie zarażonego komara.

Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) choroba ta występuje szczególnie często w obu Amerykach, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Azji i na wyspach Pacyfiku.

Według CDC każdego roku zarażonych jest do 400 milionów ludzi.

Klinika szczepionek dla kobiet

W Stanach Zjednoczonych szczepionka jest oferowana dzieciom w wieku od 9 do 16 lat, u których wcześniej stwierdzono dodatni wynik testu na obecność dengi i które mieszkają na obszarach endemicznych. (Petersburg)

Typowe objawy to ból (oczu, mięśni, stawów lub kości), nudności, wymioty i wysypka, które zwykle pojawiają się w ciągu dwóch tygodni od ukąszenia.

U większości osób objawy utrzymują się od 2 do 7 dni, zanim ustąpią.

„Zazwyczaj jest to łagodna choroba, ale może być ciężka i powodować bóle głowy, bóle stawów i gorączkę. ból brzucha Może to być nawet śmiertelne” – powiedział Fox Information Digital dr Mark Fisher, regionalny dyrektor medyczny Worldwide SOS, wiodącej firmy świadczącej usługi medyczne i ochroniarskie.

Tajemnicza choroba wywołana ukąszeniem kleszcza może dotknąć tysiące ludzi, ale wielu lekarzy nie jest tego świadomych

„Jednym z powodów wysokiego wskaźnika infekcji jest fakt, że komar tygrysi przenoszący gorączkę denga przystosował się do życia w środowisku miejskim i wśród ludzi” – stwierdził Fisher z Pensylwanii.

CDC zauważyło, że obecnie nie ma leku na gorączkę denga.

„Gatunek ten… zadomowił populacje na kilku obszarach. [U.S.] mówi. ”

Zakażonym osobom zaleca się odpoczynek, przyjmowanie acetaminofenu na ból i gorączkę, utrzymywanie nawodnienia i zwrócenie się o pomoc lekarską.

Jest dostępna szczepionka Do programu kwalifikują się dzieci w wieku od 9 do 16 lat w USA, u których wcześniej zdiagnozowano gorączkę denga i które mieszkają na obszarach endemicznych.

Gorączka denga w Stanach Zjednoczonych

Gorączka denga występuje najczęściej w tropikach i subtropikach, ale eksperci ostrzegają, że jej liczba rośnie na całym świecie.

„Na podstawie informacji uzyskanych z Krajowego Centrum Informacji o Gatunkach Inwazyjnych ten gatunek komara został po raz pierwszy zidentyfikowany w Stanach Zjednoczonych w 1985 roku i zadomowił się w kilku stanach” – Fisher powiedział Fox Info Digital.

chora osoba

Typowe objawy to ból (oczu, mięśni, stawów lub kości), nudności, wymioty i wysypka, które zwykle pojawiają się w ciągu dwóch tygodni od ukąszenia przez zakażonego komara. (Petersburg)

Jednakże Fisher zauważył, że obecnie w Stanach Zjednoczonych nie ma bezpośredniego zagrożenia ze strony komarów tygrysich.

„To powiedziawszy, zmiana klimatu „Komary atakujące całą planetę oraz komary tygrysie rozmnażające się w wysokich temperaturach i na obszarach miejskich mogą stać się rosnącym zagrożeniem w nadchodzących miesiącach i latach” – stwierdził.

Według CDC w 2024 r. w Stanach Zjednoczonych zgłoszono 1984 przypadki gorączki denga.

Ukąszenia kleszcza i borelioza: Co zrobić, jeśli ty lub twoje zwierzę zostanie ukąszony przez kleszcza

Większość z nich została zgłoszona przez osoby, które już tam były osób zakażonych za granicą przed powrotem.

„Chociaż ten gatunek komara jest obecnie zidentyfikowany w Stanach Zjednoczonych, obecnie uważa się go za komara uciążliwego, ponieważ przenoszony przez niego wirus nie jest powszechny ani endemiczny w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Thiel.

Inne zagrożenia związane z komarami

Komary są uważane za najbardziej śmiercionośne zwierzęta na świecie, ponieważ przenoszą wiele niebezpiecznych patogenów, z których najpowszechniejszym jest gorączka denga, na którą rocznie zapada ponad 390 milionów ludzi na całym świecie” – zauważył Thiel.

Gorączka denga jest jednym z „najbardziej niepokojących patogenów wirusowych” przenoszonych przez komary, ale malaria jest również przenoszona przez komary – ostrzegł Thiel. Malaria jest przyczyną ponad 240 milionów infekcji rocznie i pozostaje poważnym problemem w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej.

Na moim ramieniu jest komar

Komary są uważane za najbardziej śmiercionośne zwierzęta na świecie, ponieważ przenoszą wiele niebezpiecznych patogenów. Gorączka denga jest najczęstszą chorobą, „zakażającą co roku ponad 390 milionów ludzi na całym świecie” – zauważył jeden z ekspertów. (Petersburg)

„Te komary mogą również przenosić na ludzi inne wirusy, takie jak chikungunya i Zika, a pasożyt sercowy zarówno na psy, jak i na ludzi” – mówi.

„Wirus Zachodniego Nilu, wirus zapalenia mózgu z St. Louis i wirus wschodniego zapalenia mózgu koni to tylko niektóre z wirusów przenoszonych przez komary, które spotyka się każdego roku w Stanach Zjednoczonych i wszystkie mogą powodować poważne choroby. choroba neurologiczna I następstwa” – dodał Thiel.

„Ponieważ milion ludzi umiera każdego roku z powodu chorób przenoszonych przez komary, owady te stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia na całym świecie”.

Fisher stwierdziła, że ​​w zależności od tego, gdzie na świecie żyją, niektórzy ludzie mogą być bardziej narażeni na te choroby niż inni.

„Ważne jest, aby sprawdzić zasoby władz lokalnych, aby zobaczyć, na które z tych chorób jesteś najbardziej podatny, i upewnić się, że podejmujesz odpowiednie środki ostrożności, aby uniknąć chorób przenoszonych przez komary” – poradził.

„Każdego roku z powodu chorób przenoszonych przez komary umiera milion ludzi, co sprawia, że ​​owady te stanowią poważne zagrożenie”. światowe zdrowie. ”

Zapobieganie chorobom przenoszonym przez komary

W swoim ostrzeżeniu ECDC wezwało do wprowadzenia „skutecznych, ale przyjaznych dla środowiska narzędzi zarządzania populacjami komarów” i zaleciło „usuwanie stojącej wody z ogrodów i balkonów, na których rozmnażają się komary”.

„Ważne jest, aby mieć przy sobie środki odstraszające owady zawierające DEET, pikarydynę lub olejki cytrynowe lub eukaliptusowe, ponieważ te składniki najskuteczniej odstraszają komary i inne owady” – radzi Fisher.

Kliknij tutaj, aby zapisać się do naszego biuletynu dotyczącego zdrowia

„Ludzie mieszkający na obszarach, na których często występują komary, powinni nosić koszule z długimi rękawami i długie spodnie, aby uniknąć ukąszeń na odsłoniętej skórze, szczególnie o zmierzchu i wczesnym wieczorem, kiedy komary są najbardziej aktywne”.

Zakładanie moskitier na okna i drzwi to także dobry sposób na zapobieganie przedostawaniu się owadów i szkodników do domu. rozprzestrzenianie się chorobyPowiedział.

Osoba stosująca spray odstraszający owady na zewnątrz.

Eksperci doradzają, aby każda osoba znajdująca się na obszarach, na których występują komary i kleszcze, zawsze stosowała środek odstraszający owady zarejestrowany przez EPA. (Petersburg)

„Jeśli mieszkasz w obszarze, w którym powszechne są choroby przenoszone przez komary, powinieneś podczas snu używać moskitier i eliminować stojącą wodę w domu i wokół niego.” – Zalecane przez Fishera.

Kliknij tutaj, aby pobrać aplikację FOX News

„Osoby powinny zawsze stosować środki odstraszające owady zarejestrowane przez EPA, gdy przebywają na zewnątrz, gdzie występują komary i kleszcze, szczególnie o świcie i zmierzchu, kiedy komary są najbardziej aktywne” – zalecił Thiel.

Więcej artykułów o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie internetowej www.foxnews/zdrowie

„Jeśli chcesz rozbić obóz lub po prostu spędzić wolny czas, spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu Na obszarach zalesionych możesz rozważyć nałożenie na ubranie permetryny, która działa również jako środek odstraszający owady. ”Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *