„To gatunek inwazyjny, więc możliwy jest odstrzał” [FILM]


Jesienią ubiegłego roku z fermy hodowlanej pod Kłomnicami uciekły dwa odrośnięte osobniki. Mieszkają w lesie niedaleko Giddle. Posiadanie jednej małej rzeczy oznacza, że ​​wzrosły. Myśliwym udało się je nagrać na wideo. Jaki będzie ich los? Albo zoo, gospodarstwo hodowlane, albo strzelnica.

O żubrach w lasach koło Giddle pisaliśmy po raz pierwszy we wtorek, 12 czerwca. Dzień wcześniej na stronie internetowej urzędu gminy Gidol pojawił się następujący komunikat:

Uwaga na bawoły! Urząd gminy Gidle poinformował, że na terenie gminy Gidle w okolicach miejscowości Stęszów i Borowa pojawiły się dwa dorosłe żubry i cielę, a zwierzęta się przemieszczają.

Skąd oni przyszli? Jak się dowiedzieliśmy, jesienią ubiegłego roku z prywatnej hodowli w okolicach Kłomnic uciekły dwie dorosłe osoby i zniszczyły ogrodzenie.

Nasi rozmówcy zwracają uwagę, że żubry to gatunek inwazyjny, który może zagrozić naszemu żubrowi poprzez hybrydyzację (krzyżowanie) oraz przenoszenie pasożytów i chorób. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2022 r. „żubry są inwazyjnym gatunkiem obcym, stwarzającym zagrożenie dla Polski i podlegającym szybkiemu wytępieniu”.

Nadleśnictwo Gidol przekazało już informację o zwierzętach do Urzędu Gminy w Kłomnicach. Leśnicy obserwowali zwierzęta na wolności, ale to nie zwierzęta decydują o ich losie. Zwierzę było dość duże, dlatego nikt się do niego nie zbliżał.

Urzędnicy Wydziału Rolnego gminy Kłomnice zaprzeczają jednak, jakoby otrzymali informacje z Nadleśnictwa Gidol. Władze twierdzą, że zwierzęta znajdują się na terenie prywatnym i są pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii oraz Urzędu Nadzoru Ochrony Środowiska w Katowicach. Władze podkreślają, że nie są to bezdomne zwierzęta.

Nie wiemy, co zrobić ze zwierzętami. sprzedać? Czy mam to oddać do zoo? Istnieje także możliwość, że zostaną rozstrzelani, bo nie mogą swobodnie mieszkać w Polsce. Władze próbowały skontaktować się z hodowlą, ale niestety nie udało im się nawiązać kontaktu, a właściciele zmieniali właścicieli.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *