Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji


Chrząszcz ugryzł 7-letnie dziecko w Chorwacji. Wysoce jadowity wąż staje się coraz większym problemem nie tylko w dzielnicy Splitu, gdzie doszło do zdarzenia. Na innych obszarach popularnych wśród turystów węże te również widuje się, gdy zbliżają się coraz bliżej siedzib ludzkich.

Według lokalnych mediów do ataku doszło w środę w pobliżu miasta Trogir. Chrząszcz (Japońskie zioło) ugryzł 7-letnie dziecko w ramię. Chłopiec natychmiast został przewieziony do szpitala w Splicie, gdzie podano mu serum przeciw jadowi. Mówiono, że jego stan jest stabilny.

Węże te są uważane za najniebezpieczniejsze jadowite węże w Europie ze względu na ich rozmiar, długie kły i zjadliwość ich jadu. Stanowią to poważne problemy dla mieszkańców Chorwacji i turystów odwiedzających Chorwację.

Cydr (Vipera ammodytes) zapas migawki

„Nie dotykaj tego zwierzęcia samodzielnie”.

Żmije pojawiają się nie tylko w okolicach Splitu. Tego samego dnia chrząszcza widziano także w Zadarze. Zwierzę odkryły dzieci w pobliżu szkoły. Lokalny „łowca węży” powiedział Dnevnikowi, że w ciągu 50 lat pracy z gadami nigdy nie widział żadnego w pobliżu ruchliwego budynku.

Romeo Pestic wyjaśnił, że „wąż najprawdopodobniej przybył do miasta na pudełkach z owocami i warzywami, które transportowano do sklepów”. Podkreślił, że każdy, kto zetknie się z żmiją, powinien jak najszybciej oddalić się i wezwać pomoc. „Nigdy sam nie dotykaj tego zwierzęcia” – podkreślił.

Porady dotyczące rozpoczęcia sezonu turystycznego w mediach społecznościowych podzieliła się także Ambasada RP w Chorwacji.

„W przypadku ukąszenia (przez węża) należy zachować spokój, unieruchomić ukąszony obszar i jak najszybciej udać się do najbliższej placówki medycznej lub zadzwonić pod numer 112 po pomoc” – wyjaśniła polska placówka.

Główne źródło zdjęć: zapas migawkiSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *