Fakty, które zaskoczą każdego miłośnika morza


Czy w Bałtyku można spotkać rekiny? Tak, ale nie stanowią one zagrożenia dla turystów. Poznaj rodzaje rekinów zamieszkujących polskie wybrzeża i dowiedz się, dlaczego nie trzeba się ich bać.

Obecność rekinów w Bałtyku może być zaskoczeniem, ale te drapieżne ryby żyją w tych obszarach od zawsze. Ale nie ma się czym martwić. Spotkać rekina podczas kąpieli w Gdyni, gdzie znajduje się ważny port wojskowy, czy w Kołobrzegu na zachodnim wybrzeżu Polski, słynącym z pięknych plaż i uzdrowisk, praktycznie nie da się spotkać rekina. Rekiny to grupa ryb chrzęstnoszkieletowych, które ichtiolodzy klasyfikują jako spodamobranchy. Ma opływowy korpus, charakterystyczną płetwę ogonową i pięć do siedmiu otworów skrzelowych z tyłu głowy.

bałtycki Rekiny: fakty i mity

Najbardziej znanym rekinem jest żarłacz byczy, który przestraszył bohaterów filmu „Szczęki”. Jednak zasolenie wód Bałtyku w Polsce wynosi zaledwie 7 promili, co ogranicza występowanie tych drapieżników do czterech gatunków. Te rekiny bałtyckie żerują głównie na zachodzie, wokół Cieśniny Duńskiej, gdzie zasolenie przekracza 20 promili. Rekinów w polskim regionie Morza Bałtyckiego nie trzeba się bać. Obecność rekinów jest tu bardzo ograniczona.

Pierwszym jest z psim. Mogą osiągnąć długość do 1 metra i są znane z aktywnego kopania w dnie oceanu w poszukiwaniu pożywienia. Dieta tego rekina obejmuje głównie skorupiaki, mięczaki, głowonogi i ryby. Jego zęby są wystarczająco potężne, aby zmiażdżyć skorupę swoich ofiar. Rekiny psie mogą ugryźć człowieka, ale ukąszenie nie jest śmiertelne. Jest nieszkodliwy dla człowieka i znajduje się na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych.

rekin rogaty (Squalus acanthias) to kolejny gatunek rekina występujący w Morzu Bałtyckim, większy od żarłacza psiego, występujący na całym świecie. Dorosłe osobniki mogą osiągnąć długość do 1,5 metra, ale nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Niestety populacja rekinów rogatych, cenionych ze względu na mięso, szybko spada z powodu intensywnych połowów. W wyniku tego spadku rekin rogaty został wpisany na Czerwoną Listę Gatunków Zagrożonych.

Największy rekin Morza Bałtyckiego

Największe gatunki występujące w Morzu Bałtyckim to: lama śledziowa, znany również jako Łapa Beagle. Może dorastać do 3 metrów długości i ważyć do 200 kg. Czasami też się pojawia długa przerwalub żarłacz olbrzymi, który może osiągnąć długość do 12 metrów. Pomimo imponujących szczęk zawierających 3000 zębów, nie stanowią zagrożenia dla ludzi, ponieważ ich usta służą raczej do zjadania planktonu niż do krwiożerczych ataków.

Warto jednak pamiętać, że w przeszłości zdarzały się incydenty z udziałem rekinów. Rekin zaatakował człowieka w Szwecji w 1755 roku, ale nie jest jasne, który gatunek był przyczyną tego zdarzenia.

Choć rekiny żyją w Morzu Bałtyckim, nie stanowią zagrożenia dla pływających w morzu turystów. To fascynujące stworzenia, które warto poznać bliżej, aby nie bać się ich obecności na polskim wybrzeżu. Dlatego już teraz, przed wakacjami, warto zastanowić się nad wyborem lokalizacji nad Bałtykiem, gdzie można spędzić wakacje spokojnie lub aktywnie, ciesząc się atrakcjami plaż i zwierząt morskich.

Źródło: plana.pl/MD

https://portalstoczniowy.pl/kategoria/turystyka-morska/Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *