Maleńkie małpy Europy. Nowo odkryty gatunek żył 11 mln lat temu


Nasi najbliżsi krewni to bardzo imponujące zwierzęta. Bonobo, najmniejsza ze współczesnych małp człekokształtnych, waży około 37 kilogramów. Szympans – do 60 lat. A widok dorosłego samca goryla o masie 160 kilogramów może zaimponować nawet najsilniejszym mężczyznom.

Jednak nie wszystkie małpy człekokształtne osiągnęły tak imponujące rozmiary. Właśnie odkryli to niemieccy naukowcy Nieznany wcześniej gatunek małpy człekokształtnej, żył w Europie Zachodniej około 11,6 miliona lat temu. Małpa ta była najprawdopodobniej zwinnym leśnym akrobatą żywiącym się liśćmi. Ale był też wyjątkowo mały – szacują badacze Ważył zaledwie około 10 kilogramów.

„To dość mały naczelny” – powiedziała New Scientist Madeleine Böhme z niemieckiego Uniwersytetu w Tybindze. „To różni się od wszystkich znanych skamieniałości, a na pewno różni się od wszystkich współczesnych małp człekokształtnych”.

Dziś poza ludźmi w Europie żyje bardzo niewiele małp (poza Homo sapiens, jedynym wolno żyjącym gatunkiem naczelnych zamieszkującym nasz kontynent jest makak berberyjski, którego niewielka populacja żyje na Gibraltarze), nasz kontynent był kiedyś bardzo bogaty u gatunków naczelnych. Około 15 milionów lat temu, w środkowym miocenie, hominidy stały się rzadsze w Afryce i liczniejsze w Europie.

W 2019 roku Böhme i jego współpracownicy zgłosili odkrycie 37 kości prawdopodobnie należących do wczesnej dwunożnej małpy człekokształtnej sprzed 11,6 miliona lat na stanowisku Hammerschmiede w Bawarii. Nazwali go Danuvius Guggenmosi.

Okazało się jednak, że nie był to jedyny gatunekżył w tym samym czasie starożytna Bawaria. Naukowcy odkryli także dwa małe zęby małpy i rzepkę różnych gatunków w tej samej warstwie osadu.

Skamieniałości są zbyt stare, aby można je było poddać analizie DNA. Dlatego badacze dokonali szczegółowych pomiarów zębów trzonowych o średnicy 7 mm i rzepki o szerokości 16 mm. Naukowcy uważają, że odnaleziono jeden z zębów pochodzi od młodych ludzi, a inny znalazł fragment młodego dorosłego zęba przedtrzonowego. Naukowcy obliczyli grubość szkliwa i wykonali mikroskopową tomografię komputerową zębów.

Skamieniałe zęby małpy Bronius Manfred Schmidi

Skamieniałe zęby małpy Bronius Manfred Schmidimateriały prasowe

Szkliwo na zębach było cienkie i podobne do tego, które chroni zęby współczesnych goryli. Sugeruje to, że starożytne małpy prawdopodobnie jadły głównie miękkie pokarmy. liście i owoce, Podobnie dzieje się z wieloma gatunkami współczesnych małp, np. wyjcami i wspomnianymi gorylami. Następnie przeanalizowali kształt i grubość więzadeł w skamieniałej rzepce, co wykazało, że jest ona zbudowana podobnie do rzepek współczesnych naczelnych żyjących na drzewach. Innymi słowy, odkryte małpy były prawdopodobnie utalentowanymi alpinistami.

Nowy gatunek nazwano Bronius Manfred Schmidi. Pierwsza część nosi nazwę pobliskiego miasta, w którym odkryto skamieniałości, a druga część nosi imię dentysty Manfreda Schmidta, który zbierał w tym miejscu skamieniałości od lat 70. XX wieku.

Jak małpy żyły spokojnie?

Naukowcy są zaskoczeni, że dwa gatunki naczelnych żyły obok siebie w tym samym miejscu i czasie. Naczelne zwykle zajmują oddzielne terytoria, ale w niektórych przypadkach rywalizacja o zasoby może zmusić jedną grupę do przeniesienia. Böhme uważa, że ​​ten brak konkurencji może wyjaśniać, dlaczego Bronius i Danuvius mogli mieszkać razem. Najprawdopodobniej Danuvius Jadłem twarde pokarmy, takie jak orzechy i mięso. Bronius – Owoce i liście znalezione wysoko na drzewie. Naukowcy nie wykluczyli, że większe małpy, ważące około 30 kilogramów, zjadają swoich mniejszych kuzynów.

Nie jest również do końca jasne, dlaczego nowo odkryta małpa jest o wiele mniejsza niż jakikolwiek inny hominid znany nauce. Jedną z możliwości jest to, że tak kompaktowy rozmiar umożliwia Buronius. zajmują niszę ekologicznąNie trzeba było obawiać się konkurencji ze strony innych małp. Możliwe jest również, że Bronius jest gatunkiem znacznie starszym i wczesną pozostałością po ewolucyjnej historii małp człekokształtnych.

„Trudno powiedzieć, dlaczego małe hominidy nie żyją dzisiaj” – powiedzieli badacze dziennikowi Guardian, dodając: „Podobny proces można zaobserwować w większości linii ewolucyjnych: zaczynają od małych, rosną, a potem rosną. Kiedy już się powiększą, , zwykle nie powiększa się.

Nowy gatunek czy iluzja?

Jednak nie wszyscy naukowcy są przekonani, że niemiecki zespół badawczy faktycznie odkrył zupełnie nowy, nieznany wcześniej gatunek małpy. Fakt, że odkryto jedynie trzy małe ruiny, budzi wątpliwości niektórych badaczy. Jednym z alternatywnych wyjaśnień tego odkrycia, zaproponowanym przez innych naukowców, jest to, że ząb może w rzeczywistości nie należeć do nikogo. zupełnie nieznana małpaoraz znanemu wcześniej młodemu Danubisowi. Mają pewne cechy podobne do zębów mlecznych małp. Ząb może również należeć do Pliopithecus, grupy naczelnych innych niż hominoidalne, która również żyła w Europie. Böhme i jego współpracownicy twierdzą, że ich porównania wykluczają możliwość, że odkryte zęby są zębami mlecznymi lub zębami Pliopiteka.

Kolejną kwestią, jaką podnoszą niezależni badacze, jest fakt, że rzepka odkryta przez niemiecki zespół wydaje się być nieproporcjonalnie duża w porównaniu z wielkością zębów. Jego wymiary odpowiadają wielkości rzepek dorosłego orangutana, który jest znacznie większy i osiąga wagę około 37 kilogramów.

Jeśli jednak odkrycie zostanie potwierdzone, odkrycie będzie bezprecedensowe i dostarczy pierwszego dowodu na to, że dwa różne gatunki naczelnych mogą przebywać w tym samym środowisku i wchodzić w interakcje. A gdy już ten fakt się potwierdzi, Europa była kluczowym punktem w historii ewolucji naszego gatunku.

Czułe nawyki zwierząt. Nie tylko na Walentynkiwiadomości Polsatu

INTERIA.PL

Masz jakieś sugestie, uwagi lub znalazłeś błąd na stronie?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *