Nowy gatunek podobny do piranii nazwany na cześć głównego złoczyńcy: ScienceAlert


Nowy, podobny do piranii, wegetariański gatunek odkryty przez naukowców z brazylijskiej Amazonii został nazwany Sauronem na cześć złoczyńcy z „Władcy Pierścieni” – ogłosiło we wtorek Brytyjskie Muzeum Historii Naturalnej.

Naukowcy oficjalnie go opisali i nazwali Miloplus Sauron Ponieważ jego okrągły korpus i charakterystyczne pomarańczowo-czarne znaczenia bardzo przypominają słynne złe oko fikcyjnej postaci autora JRR Tolkiena.

Nowy gatunek, jeden z dwóch niedawno nazwanych przez naukowców w ramach wysiłków mających na celu lepsze poznanie różnorodności biologicznej ryb w Amazonii, ma zęby przypominające ludzkie, przystosowane do diety roślinnej Masu.

Chociaż są blisko spokrewnione z piraniami, są lepiej znane jako „Paku”. Jest to nazwa zwyczajowa, zwykle używana w odniesieniu do wegetariańskich krewnych piranii.

Ryba Saurona
Miloplus Sauron, z charakterystycznym znakiem „Oko Saurona”. (Mark H. Sabaj)

Badanie opublikowano w czasopiśmie Ichtiolog Neotropiki W poniedziałek postanowiliśmy rzucić trochę światła na piranie amazońską i jej krewnych. Piranie mogą być bardzo trudne do zidentyfikowania, ponieważ ich wygląd zmienia się przez całe życie.

Główny autor Rupert Collins, starszy kustosz ryb w Muzeum Londynu, pomógł opisać ten gatunek.

„Kiedy kolega zaproponował nazwę dla tej ryby, wiedziałem, że jest to idealna nazwa dla tej ryby” – powiedział.

„Szczególnie przypomina Oko Saurona z czerwonymi płetwami i pomarańczowymi plamami na ciele”.

Myloplus sauron występuje wyłącznie w brazylijskim dorzeczu rzeki Xingu, dopływu Amazonki, która jest domem dla ponad 600 gatunków ryb, w tym ponad 70 gatunków niespotykanych nigdzie indziej na świecie.

Szacuje się, że aż 42 proc. ryb występujących w Amazonii jest nieznanych nauce.

© Francuska Agencja MediówSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *