Nowy gatunek podobny do piranii nazwany na cześć największego złoczyńcy: ScienceAlert


Brytyjskie Muzeum Historii Naturalnej ogłosiło we wtorek, że nowy gatunek wegetarianina podobnego do piranii, odkryty przez naukowców w brazylijskiej Amazonii, został nazwany Sauronem na cześć złoczyńcy z „Władcy Pierścieni”.

Oficjalnie opisane i nazwane przez naukowców Miloplus Sauron Jego okrągły korpus i charakterystyczne pomarańczowo-czarne znaczenia bardzo przypominają niesławne złe oko fikcyjnej postaci autora JRR Tolkiena.

Nowy gatunek jest jednym z dwóch niedawno nazwanych przez naukowców w ramach wysiłków mających na celu lepsze poznanie różnorodności biologicznej ryb amazońskich

Chociaż są blisko spokrewnione z piraniami, są lepiej znane jako „Paku”. Jest to nazwa zwyczajowa, zwykle używana w odniesieniu do wegetariańskich krewnych piranii.

Miloplus SauronPosiada charakterystyczne oznaczenie „Oko Saurona”. (Marek H. Sabaj)

Badania opublikowano w czasopiśmie Ichtiologia neotropikalna W poniedziałek naukowcy starali się rzucić światło na piranie amazońską i jej krewnych, których niezwykle trudno jest rozróżnić, ponieważ zmieniają wygląd przez całe życie.

Główny autor Rupert Collins, starszy kustosz ryb w Muzeum Londynu, pomógł opisać ten gatunek.

„Kiedy kolega zaproponował nazwę tej ryby, od razu wiedziałem, że będzie dobrze pasować” – powiedział.

„Wygląda dokładnie jak Oko Saurona, zwłaszcza jego czerwone płetwy i pomarańczowe plamy na ciele.”

Myloplus sauron występuje wyłącznie w dorzeczu rzeki Xingu, brazylijskiego dopływu Amazonki, który jest domem dla ponad 600 gatunków ryb, z których niektóre nie występują nigdzie indziej na świecie. Zawiera nie więcej niż 70 gatunków ryb.

Aż 42% ryb występujących w Amazonii uważa się za nieznane nauce.

© Francuska Agencja MediówSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *