Kraków. Polscy naukowcy odkryli nowy gatunek motyla w Ekwadorze. Dzięki zdjęciu w Internecie


Corades yanacocha – tak między innymi nazwano nowy gatunek motyla, który został odkryty. Wykonane przez polskich naukowców w pobliżu stolicy Ekwadoru Quito. Naukowcy odkryli ślady tego nowego gatunku owadów przeglądając zdjęcia w portalu internetowym. „Trudno zrozumieć, jak ten efektowny i jaskrawo ubarwiony motyl tak długo umknął oczom badaczy” – czytamy na stronie internetowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Międzynarodowa grupa naukowców, w tym badacze z krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, odkryła nowy gatunek motyla tuż za stolicą Ekwadoru, Quito.

Przeczytaj także: Chcieli zbudować elektrownię w parku narodowym. Inwestycję zatrzymał motyl

ukrywał się na widoku

Owad ten należy do dobrze zbadanej grupy motyli. Corades Yanacocha. Jak podkreślili w oświadczeniu urzędnicy UJ, doniesienia o nowych gatunkach, zwłaszcza w Ameryce Południowej, nie są rzadkością, ale ten przypadek jest wyjątkowy ze względu na to, skąd pochodzi ten motyl i w jaki sposób naukowcy go wytropili.

Naukowcy zauważyli dowody istnienia gatunku na iNaturalist, globalnej stronie internetowej, na której miłośnicy przyrody i naukowcy dzielą się ciekawymi zdjęciami zwierząt i roślin – podał uniwersytet. „Jeden z nich przedstawia niezidentyfikowanego motyla o charakterystycznym kolorze skrzydeł i przykuł uwagę ekspertów” – czytamy w publikacji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uczelnia podkreśliła, że ​​lokalizacja odkrycia jest również wyjątkowa i że Quito to duże miasto, liczące około 3 milionów mieszkańców. „Wśród krajów Ameryki Południowej Ekwador jest uważany za zdecydowanie najbardziej znany ze swojej flory i fauny, zwłaszcza motyli, a badania w regionie prowadzone są od połowy XIX wieku. „Oczami badaczy trudno jest zrozumieć, jak jaskrawo ubarwione gatunki motyli przetrwały tak długo” – czytamy w komunikacie prasowym.

Corades yanacocha to nowy gatunek motyla. Znaleziono w pobliżu QuitoAbigail de Pozo, uj.edu.pl

Corades yanacocha to nowy gatunek motyla. Znaleziono w pobliżu QuitoAbigail de Pozo, uj.edu.pl

Naukowcy podejrzewają, że motyl ten nie został jeszcze opisany ze względu na jego naturalne środowisko. Występuje w pobliżu stolicy, gdzie panuje duży ruch, ale tylko w wąskiej strefie roślinności wzdłuż górnej linii drzew, która obejmuje krater aktywnego wulkanu Pichincha. Badania naukowe w tym regionie utrudniają niesprzyjające warunki pogodowe i duża wysokość nad poziomem morza.

Środowisko życia w Corades YanacochaPierre Boyer, uj.edu.pl

Jak ogłosiła najstarsza polska uczelnia, Corades Yanacocha to duży motyl o rozpiętości skrzydeł około 7 centymetrów. Jego skrzydła są brązowe z ceglastymi paskami, których nie ma u innych przedstawicieli tego rodzaju, których jest łącznie około 25 gatunków.

Przeczytaj także: „Bez roślin, nie ma motyli” Wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem

Ten nowy gatunek motyla ma pomarańczowy marmurkowy wzór na spodniej stronie skrzydeł, służący do kamuflażu. Wiadomo, że w zbiorach na całym świecie znajduje się sześć samców tego gatunku, z czego jeden znajduje się w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kobiety pozostają jednak nieznane.

Okazy Corades yanacocha będące własnością Centrum Edukacji PrzyrodniczejR. Garlatz, uj.edu.pl

Nieznany wcześniej motyl „uratowany przed wyginięciem” w sanktuarium

Corades Yanacocha Występuje w rezerwacie Yanacocha, który pierwotnie został utworzony w celu ochrony zagrożonego kolibra. Ochrona części lasu pierwotnego, uniemożliwienie zakładania na tym terenie przemysłowych plantacji drzew egzotycznych (sosny i eukaliptusy) oraz powstrzymanie rolnictwa drapieżnego uchroniły ten gatunek motyla przed wyginięciem. „Uratowano go” – podaje Uniwersytet Jagiwonia.

Odkrycie to było możliwe dzięki współpracy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Florydy, Muzeum Zoologicznego w Bonn oraz francuskich lepidopterystów. „Ma na celu poznanie fauny najbardziej zróżnicowanego biologicznie regionu świata” w celu ochrony środowiska naturalnego w tropikalnych Andach na świecie i podniesienia świadomości społecznej w zakresie konieczności ochrony różnorodności biologicznej planety

Środowisko życia w Corades YanacochaPierre Boyer, uj.edu.pl

Główne źródło zdjęć: Abigail de Pozo, uj.edu.plSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *