Szerszenie azjatyckie rozpowszechniają się w Europie


Szerszeń azjatycki (Vespa velutina) pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Po raz pierwszy zidentyfikowano je na naszym kontynencie 20 lat temu. Po raz pierwszy przybyły do ​​Francji, prawdopodobnie podczas transportu ceramiki do portu w Bordeaux. Następnie rozprzestrzenił się na Hiszpanię, Belgię, Holandię, Portugalię i Włochy. W ubiegłym roku ich występ przyciągnął uwagę także w Wielkiej Brytanii.

Szerszeń ten preferuje cieplejszy klimat, więc może przegrać z mroźnymi europejskimi zimami. Niestety, ze względu na skutki ocieplenia klimatu, należy się spodziewać, że szerszeń ten wkrótce pojawi się w Polsce.

Nie myl szerszenia azjatyckiego z szerszeniem morderczym (Vespa mandarinia). Ta ostatnia jest największą osą na świecie, osiągającą długość ciała do 45 mm. Żyje w Azji Wschodniej i Południowej oraz na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Dla porównania szerszeń azjatycki jest mniejszy od naszego rodzimego szerszenia europejskiego, zwykle mierzący od 20 do 24 mm i tylko nieznacznie większy od szerszenia zwyczajnego.

Vespa bertina, gatunek inwazyjny naszego kontynentu, można rozpoznać po ciemnym ciele i ciemnym brzuchu z czwartym segmentem, zwykle pomarańczowym lub żółtym. Dla porównania szerszeń europejski ma gruby żółty pasek na odwłoku i czerwonobrązowe ciało.

Szerszeń azjatycki.  Wikimedia Commons.Inny sposób

Szerszeń azjatycki. Wikimedia Commons.

Szerszeń europejski (Vespa Crabro).  Wikimedia Commons.Inny sposób

Szerszeń europejski (Vespa Crabro). Wikimedia Commons.

Wbrew temu, co powszechnie się donosi, szerszenie azjatyckie nie stanowią tak dużego zagrożenia dla człowieka, jak ich europejskie odpowiedniki. Warto pamiętać, że szerszeń europejski jest gatunkiem bardzo pożytecznym w naszym ekosystemie. Polują na wiele rodzajów owadów, w tym na szkodniki ogrodowe, aby nakarmić swoje larwy. Szerszeń europejski poluje również na pszczoły miodne, ale w mniejszym stopniu niż współczesny szerszeń azjatycki. Szerszenie te potrafią zabić do 30 pszczół dziennie.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *