Ekwador. Polscy naukowcy odkryli nowy gatunek motyla dzięki zdjęciu w sieci


Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego znaleźli się w międzynarodowym gronie naukowców, którzy w pobliżu Quint odkryli zupełnie nowy gatunek motyla.

Doniesienia o nowych gatunkach owadów nie są rzadkością, ale ten przypadek jest wyjątkowy. Ważne jest nie tylko to, że w jego odkryciu wzięli udział polscy naukowcy, ale także to, w jaki sposób odkryto tego motyla. Badacze odkryli go na światowym portalu „iNaturalist”. Miłośnicy przyrody udostępniają na swoich łamach ciekawe zdjęcia zwierząt i roślin.

– Jeden z nich przedstawia niezidentyfikowanego motyla o charakterystycznym kolorze skrzydeł i przykuł uwagę ekspertów – czytamy w publikacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, która informowała o tym odkryciu.

Uczelnia podkreśliła, że ​​miejsce znalezienia owada również było niezwykłe. Quinto, stolica Ekwadoru, to duże miasto liczące około 3 milionów mieszkańców.

– Wśród krajów Ameryki Południowej Ekwador jest uważany za najbardziej znany ze swojej flory i fauny, zwłaszcza motyli, a badania w regionie prowadzone są od połowy XIX wieku. W komunikacie zauważono, że trudno zrozumieć, dlaczego ten uderzający motyl o jaskrawym kolorze był tak długo ukrywany przed badaczami.

Naukowcy podejrzewają, że motyl ten nie został jeszcze opisany ze względu na niezwykłe środowisko naturalne. Żyje w pobliżu ruchliwych stolic, ale występuje tylko w wąskich pasmach roślinności wzdłuż górnej linii drzew. Badania naukowe w tym regionie są niezwykle trudne, głównie ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe i dużą wysokość nad poziomem morza.

Odkrycie to było możliwe dzięki współpracy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Florydy, Muzeum Zoologicznego w Bonn oraz francuskich lepidopterystów. Ich badania mają na celu poznanie fauny tropikalnych Andów, najbardziej zróżnicowanego biologicznie regionu na świecie.

Corades yanacocha to „wielki motyl”, jak podaje Uniwersytet Jagielloński. Około 7 cm przy rozłożonych skrzydłach. jego Skrzydła są brązowe z paskami w kolorze cegły, nie spotykany u innych przedstawicieli tego rodzaju, których łącznie jest około 25 gatunków. Na spodniej stronie skrzydła znajduje się „pomarańczowy wzór marmuru na przedniej parze” służący do kamuflażu.

Jego zdjęcie można zobaczyć na stronie uczelni – uj.edu.pl.

Jesteśmy stroną internetową dla kobiet i tworzymy dla Ciebie treści lifestylowe. Ale pamiętamy sytuację na Ukrainie. chcieć pomóc? Zobaczmy, co możemy zrobić. pomoc. Informacja. Żeton.

autor: Biskup Regina Łukasiewicz

sos: telewizor

Główne źródło zdjęć: Getty Images/tvn24.plSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *