Odkryto go przypadkowo, przez internet. Polacy pomogli opisać nowy gatunek


Pierwszy opis tego gatunku motyla Corades Yanacocha Opublikowano w czasopiśmie „Zootaxa”. Profesor brał udział w pracach. Tomasz Pyrcz, dr Rafał Garlacz i dr Kamila Zając-Garlacz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przypadkowo odkryli zupełnie nowy gatunek motyla.

Co ciekawe, do odkrycia doszło przez przypadek. Naukowcy odkryli tego typu ślady na stronie internetowej iNaturalist, gdzie użytkownicy mogą współpracować ze sobą w celu identyfikacji roślin i zwierząt.

Problem w tym, że jeden ze sfotografowanych motyli, którego zdjęcie niedawno opublikowano w serwisie, nie pasuje do żadnego wcześniej opisanego gatunku. Eksperci zwrócili m.in. uwagę na: Zwróć uwagę na charakterystyczny kolor jego piór. Okazuje się, że to zupełnie nowy gatunek.

Kolejną ciekawostką jest to, że motyl nie ukrywał się w głębi lasu czy w niedostępnych górach, jak to często bywa w takich przypadkach. przeciwnie. Odkryto go na obrzeżach Quito, stolicy Ekwadoru. To duże miasto, liczące 2 miliony mieszkańców – jak na przykład Warszawa..

Trudno zrozumieć, dlaczego ten uderzający, jaskrawo ubarwiony motyl był tak długo ukrywany przed badaczami. Być może jest to częściowo związane ze środowiskiem naturalnym, które ogranicza się do wąskiego pasa roślinności wzdłuż górnej linii drzew.

Uniwersytet Jagielloński w notatce prasowej stwierdził:

Ecotone rośnie w kształcie stożka tzw. aktywnego wulkanu Wulkan Pichincha. Badania naukowe w tym regionie utrudniają niesprzyjające warunki pogodowe i duża wysokość nad poziomem morza.

Corades Yanacocha Jest to duży motyl o rozpiętości skrzydeł około 7 cm. Jego skrzydła są brązowe z ceglastoczerwonymi paskami i nie przypominają żadnego innego przedstawiciela tego rodzaju, którego jest łącznie około 25 gatunków. Spód skrzydeł ma zakamuflowany marmurowy wzór z pomarańczowym odcieniem na przedniej parze.

Obecnie na świecie znanych jest zaledwie sześć samców tego gatunku, z czego jeden znajduje się w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Samica tego gatunku jest nadal nieznana.

motylkowa zima w polscewiadomości Polsatu

INTERIA.PL

Masz jakieś sugestie, uwagi lub znalazłeś błąd na stronie?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *