Występują tylko tutaj. W polskich górach odkryto dwa nowe gatunki


„Profesor Zbigniew Szeleg, specjalista od rodzaju Hieracium, czyli kwiatów szylkretowych bardzo pospolitych w lasach i na obrzeżach lasów, analizując florę Babiej Guli, zidentyfikował dwa gatunki i (…) ogłoszono to jako nowy dziedzina nauki. Hieracium besseli I Hieracium Babio Gorense. (…) Według profesora są to gatunki endemiczne dla Babiej Guli.„Jest to więc gatunek, który można spotkać tylko tutaj” – mówi Tomas Pasielbek, dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego.

Dwa nowe gatunki Babiej Góry

Jak wyjaśnił, różni się od znanych wcześniej żółwi szylkretowych szczegółami, które mogą być niezauważalne dla nieprzeszkolonego obserwatora, ale istotne z naukowego punktu widzenia. „Cechy diagnostyczne wymagają szczególnej uwagi (…) Różnica ta jest na tyle istotna, że ​​uzasadnia wyróżnienie ich jako nowego gatunku (…). I został opublikowany w czasopiśmie naukowym. „W cyklu roślinnym pojawił się nowy gatunek jastrzębia” – zauważył naukowiec.

Tomasz Pasielbek zwrócił uwagę, że: Lepsza Jego nazwa pochodzi od nazwiska Willibalda Bessera, niemiecko-polskiego botanika i kwiaciarki żyjącego na przełomie XVIII i XIX w., który przyczynił się do poznania ówczesnej flory Galicji. „Nazwa drugiego gatunku to… Hieracium Babio Gorensenawiązuje do tego, że informacja na ten temat zostanie opublikowana w 2024 r., kiedy zaczną się obchody 70. rocznicy istnienia Babiogórskiego Parku Narodowego” – dodał.

Hieracium besseli Występuje rzadziej. Profesor Sheleg znalazł dziesiątki takich okazów. Hieracium Babio Gorense Mamy też inne. „Mówimy o setkach zwierząt. Występują w pobliżu i powyżej górnej linii drzew”. – zauważył dyrektor parku.

Pasielbek zwrócił uwagę, że ze względu na niewielką wielkość parku narodowego nie jest on bogaty w gatunki endemiczne. ”Dlatego ta informacja jest dla nas jeszcze ważniejsza. (…) Babia Gula ma bardzo niewiele gatunków endemicznych” – podkreślił. Gatunki endemiczne są unikalne dla określonego miejsca lub regionu.

Wierzba to roślina z rodziny astrowatych. Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 roku i obejmuje swoim zasięgiem cały obszar Babiej Góry (1725 m n.p.m.), najwyższego szczytu Beskidów. W 1977 roku obszar ten został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Góra przyciąga dużą liczbę turystów.

papka

Masz jakieś sugestie, uwagi lub znalazłeś błąd na stronie?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *