Europejski gatunek rysia odbija się od krawędzi wyginięcia


Sytuacja rysia iberyjskiego wydaje się dobra. Jeszcze 20 lat temu kot szpiczasty był na skraju wyginięcia na wolności, ale od czwartku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody ogłosiła, że ​​nie jest już gatunkiem zagrożonym.

Z najnowszego raportu wynika, że ​​dzięki skutecznym wysiłkom na rzecz ochrony zwierzę pochodzące z Hiszpanii i Portugalii jest obecnie gatunkiem niemal bezbronnym. Czerwona Lista IUCN.

W 2001 r. na Półwyspie Iberyjskim żyły jedynie 62 dorosłe dzikie koty iberyjskie. Ryś iberyjski to średniej wielkości brązowy kot z charakterystycznymi spiczastymi uszami i parą wąsów. Wyginięcie tego gatunku było ściśle powiązane nie tylko z degradacją siedlisk i działalnością człowieka, ale także z wyginięciem jego głównej ofiary, królika europejskiego.

Według WWF, gdy zagęszczenie królików jest niskie, ryś iberyjski zjada także kaczki, młode jelenie i kuropatwy. Dorosły ryś potrzebuje około jednego królika dziennie, a matka musi złapać około trzech królików, aby nakarmić swoje potomstwo.

Odrodzenie rysia hiszpańskiego
Ryś iberyjski spaceruje z królikiem w pysku po złapaniu go w pobliżu Parku Narodowego Doñana w Azunalcázar w Hiszpanii, czwartek, 5 kwietnia 2019 r.

Antonio Pizarro/AP

Włączono sygnały alarmowe i rozpoczęto projekty hodowli, reintrodukcji i ochrony, a także wysiłki na rzecz przywrócenia siedlisk, takich jak dżungla, śródziemnomorskie zarośla i łąki. Ponad 20 lat później, w 2022 r., w rezerwatach przyrody w południowej Hiszpanii i Portugalii żyło 648 dorosłych osób. Według IUCN, według ostatniego spisu ludności z ubiegłego roku, mieszka tu ponad 2000 dorosłych i młodych ludzi.

Craig Hilton-Taylor, szef Wydziału Czerwonej Listy IUCN, powiedział Associated Press: „To naprawdę duży sukces, a liczba ludności rośnie wykładniczo”.

Jednym z kluczy do ożywienia było zwrócenie uwagi na populacje królików dotknięte zmianami w produkcji rolnej. Hilton-Taylor stwierdziła, że ​​poprawa stanu populacji rysia doprowadziła do stałego wzrostu populacji rysia.

„Największe odrodzenie gatunku kota, jakie kiedykolwiek osiągnięto dzięki ochronie (…), osiągnięto dzięki połączeniu agencji publicznych, instytucji naukowych, organizacji pozarządowych, prywatnych firm i społeczności, w tym lokalnych właścicieli gruntów, rolników, hodowców zwierząt łownych i myśliwych. Jest to wynik oddanej współpracy między członkami społeczeństwa” – stwierdził w oświadczeniu Francisco Javier Salcedo Ortiz, który koordynuje finansowany przez UE projekt LIFE Lynx-Join.

IUCN współpracowała także ze społecznościami lokalnymi, aby podnieść świadomość znaczenia rysia iberyjskiego w ekosystemie, przyczyniając się do ograniczenia śmiertelności zwierząt w wyniku kłusownictwa i wypadków drogowych. Według WWF w 2014 roku pod kołami samochodów zginęło 22 zwierzęta.

Zdjęcie pliku: Samiec Uruki, zagrożonego rysia iberyjskiego, zostaje wypuszczony w górach Arana w południowej Hiszpanii.
20 lutego samiec rysia iberyjskiego Urqui został sfotografowany wraz z czterema innymi rysiami w górach Arana w Iznaros, niedaleko Granady w południowej Hiszpanii, w ramach europejskiego projektu przywracania gatunków Life Links Connect Released. 2024.

Johna Nasca/Reuters

Ponadto Hilton-Taylor twierdzi, że rolnicy otrzymają rekompensatę, jeśli kot zabije zwierzęta gospodarskie.

Od 2010 r. w niektórych częściach Portugalii i Hiszpanii ponownie wprowadzono ponad 400 rysi iberyjskich, gdzie obecnie zajmują one co najmniej 3320 kilometrów kwadratowych, w porównaniu z 449 kilometrów kwadratowych w 2005 r.

Ramon Pérez de Ayala, kierownik projektu ds. gatunków hiszpańskich w World Wildlife Fund, powiedział: „Przed wypuszczeniem rysia musimy wszystko rozważyć i mniej więcej co cztery lata dokonujemy przeglądu naszych protokołów”. WWF jest jedną z organizacji pozarządowych zaangażowanych w ten projekt.

Choć najnowsza aktualizacja Czerwonej Listy daje nadzieję dla innych gatunków znajdujących się w tej samej sytuacji, Hilton-Taylor twierdzi, że ryś nie jest jeszcze zagrożony.

Największą niepewnością jest to, co stanie się z królikami, które są zwierzętami podatnymi na epidemie wirusowe i inne choroby przenoszone przez zwierzęta domowe.

„Niepokoją nas także kwestie związane ze zmianą klimatu i reakcją siedlisk na zmianę klimatu, w szczególności zwiększonym wpływem pożarów, które widzieliśmy w ciągu ostatniego roku lub dwóch w regionie Morza Śródziemnego” – powiedział Hilton Taylor.

A Badanie z 2013 r Ryś iberyjski może wyginąć w ciągu najbliższych 50 lat z powodu zmiany klimatu – ostrzega ryś iberyjski.

Oczekuje się, że w przyszłym tygodniu IUCN opublikuje obszerną aktualizację swojej Czerwonej Listy barometrów różnorodności biologicznej, podaje Reuters.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *