Gostynianin dokonał przełomowego odkrycia! Szkielet zachował się niemal w całości


Przełomowego odkrycia dokonał dr Andrzej Wolniewicz, paleontolog z Gostina, obecnie pracujący na Uniwersytecie w Cambridge w Anglii. Nowy gatunek ichtiozaura, nazwany Myxosaurus luxiensis, został odkryty podczas wykopalisk prowadzonych przez Politechnikę w Hefei, gdzie Walniewicz odbył staż naukowy w latach 2021-2023.

Szkielet nowego gatunku ichtiozaura odkryto w pobliżu Luxi w południowo-zachodniej prowincji Yunnan w Chinach. Jak wyjaśnił dr Wolniewicz.

– Zachował się praktycznie cały szkielet. – Czaszka i płetwa przednia są prawie kompletne, zachowana jest także większość połączeń pomiędzy poszczególnymi kośćmi, natomiast kości tworzące kręgosłup i płetwę tylną są nakrapiane na powierzchni skały – dr Andrzej Walniewicz raporty.

Nowy gatunek należy do rodziny Myxosauridae – małych ichtiozaurów, które żyły w płytkich morzach w okresie środkowego triasu, około 245 milionów lat temu. Doktor Walniewich i jego zespół porównali nowy szkielet z innymi myksozaurami znanymi z Europy, Ameryki Północnej i Azji i ustalili, że Myxosaurus luxiensis jest nowym, wcześniej nieznanym gatunkiem. Odkrycie to wnosi ogromny wkład w paleontologię i pomaga nam lepiej zrozumieć różnorodność mezozoicznego życia morskiego.

– To nowy gatunek ichtiozaura. Ichtiozaury to grupa gadów morskich, która żyła w epoce mezozoiku (epoce dinozaurów). Ich kształt ciała przypominał dzisiejsze rekiny i delfiny. Ten konkretny ichtiozaur należał do rodziny Myxosauridae i był małym ichtiozaurem, który występował licznie w płytkich morzach w okresie środkowego triasu (około 245 milionów lat temu). – wyjaśnia dr Andrzej Wolniewicz. – Porównując nowy szkielet z innymi szkieletami myskozaurów znanymi z Europy, Ameryki Północnej i Azji, mojemu zespołowi udało się ustalić, że należy on do nowego, nieznanego wcześniej gatunku. Tak zrobiliśmy – nazwaliśmy go Myxosaurus luxinis. Nazwa gatunku pochodzi od pobliskiego miasta, w którym odkryto skamieniałość – dodał paleontolog.

Artykuł o odkryciu ukazał się w najnowszym numerze czasopisma naukowego Acta Paleontologica Polonica. Autorami badania są chińscy paleontolodzy Ye-Wei Fang i Jun Liu oraz dr Andrzej Wolniewicz.

Doktor Andrzej Wolniewicz pochodzi z Gostynia. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Lesznie. W 2017 roku mieszkaniec Gostina obronił doktorat w Szkole Nauk o Ziemi Uniwersytetu Oksfordzkiego i jest znany z szeregu odkryć. W zeszłym roku m.in. wraz z zespołem chińskich badaczy odkrył Prosaurosfargis indicianensis. Prosaurosfargis indischanensis to gad morski przypominający jaszczurkę, ale mający też cechy żółwia, którego początki sięgają dokładnie epoki Olenka.

[ALERT]1718868905081[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Będziemy publikować ważne artykuły, wydarzenia i fotoreportaże. Jesteśmy tam, gdzie są nasi czytelnicy!Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *