W końcu jakieś dobre wieści. Ten gatunek przestał być zagrożony


Ryś iberyjski, który 20 lat temu był na skraju wyginięcia, dzięki wysiłkom ekologów nie jest już gatunkiem zagrożonym – ogłosiła Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody. To ogromny sukces jako ekologiczne działanie na rzecz ochrony przyrody. Co wiemy o rysiu iberyjskim? Fakty i ciekawostki.

W 2001 roku populacja rysia iberyjskiego w Portugalii i Hiszpanii wynosiła Tylko 62 osoby dorosłeA spadek ten wynika z rzadkiego występowania królików europejskich, podstawowego pożywienia tych kotów, degradacji środowiska naturalnego oraz ludzka aktywność. Od tego czasu rozpoczęto liczne projekty mające na celu ponowne wprowadzenie i ochronę rysia iberyjskiego oraz przywrócenie siedlisk, takich jak dżungla, śródziemnomorskie buszu i łąki.
w rezultacie Od 2022 roku. Na obszarach chronionych w południowej Hiszpanii i Portugalii Żyło już 648 dorosłych osóbZeszłoroczny spis powszechny wykazał, że liczy się ogólna populacja. Dorośli powyżej 2 tys i młode zwierzęta tego gatunku – podkreśla IUCN.


Wspaniała wiadomość – gatunek ten nie jest już zagrożony

Wspaniała wiadomość – gatunek ten nie jest już zagrożony
Zdjęcie: http://www.lynxexsitu.es/Wikimedia Commons

To naprawdę duży sukcesCraig Hilton-Taylor, szef Czerwonej Listy Gatunków Zagrożonych IUCN, powiedział The Associated Press, że było to „największe w historii odtworzenie gatunku kota w celu ochrony gatunku”.

kartkówka: Świat zwierząt — quiz ekspercki (przerażający i trudny!)

Pexel

Ryś iberyjski nie jest już zagrożony. Co wiemy?

Zdaniem Hilton-Taylor jednym z głównych czynników, które napędzają wzrost populacji rysia iberyjskiego jest: Opieka nad królikami europejskimiktóra gwałtownie spadła ze względu na zmiany w produkcji rolnej.


Ryśowi iberyjskiemu nie grozi już wyginięcie

Ryśowi iberyjskiemu nie grozi już wyginięcie
Zdjęcie: Diego Delso/Wikimedia Commons

Francisco Javier Salcedo Ortiz, koordynator finansowanego ze środków UE projektu LIFE Lynx-Connect, powiedział w oświadczeniu: Wynik oddanej współpracy instytucje publiczne i naukowe, organizacje pozarządowe, firmy prywatne, członkowie społeczności lokalnych itp. właściciele ziemscy, rolnicy i myśliwi. Od 2010 roku do Portugalii i Hiszpanii ponownie wprowadzono ponad 400 rysi iberyjskich, a gatunek ten zamieszkuje obecnie obszar co najmniej 3320 kilometrów kwadratowych (449 kilometrów kwadratowych w 2005 roku).


Ryś iberyjski - Informacje

Ryś iberyjski – Informacje
Zdjęcie: http://www.lynxexsitu.es/Wikimedia Commons

Hilton-Taylor podkreśliła, że ​​choć ryś iberyjski nie jest już gatunkiem zagrożonym i jest klasyfikowany jedynie jako wrażliwy, jego przyszłość nie jest pozbawiona niepewności. Największym znakiem zapytania jest los królika. – Gatunek ten jest bardzo podatny na epidemie wirusowe i inne choroby przenoszone przez zwierzęta domowe. „Niepokoimy się także zmianą klimatu i reakcją środowiska na nią, szczególnie w odniesieniu do pożarów” – dodał.

Źródło: Planeta.pl/PAP

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco. Polub naszą stronę Facebook.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *