Naukowcy twierdzą, że w Montanie odkryto Lokiceratopsa, „niezwykły” nowy gatunek dinozaura


Naukowcy ogłosili, że wykopaliska w północnej Montanie odkryły nowy gatunek roślinożernego dinozaura, który został opisany jako „niezwykły” oraz „największy i najbardziej spektakularny, jaki dotychczas odkryto”.

O odkryciu Lokiceratops langiformis po raz pierwszy doniesiono w czwartek w czasopiśmie naukowym Pier J, a rekonstrukcja jego czaszki zostanie wystawiona w Muzeum Historii Naturalnej w Utah.

„Ten dinozaur został odkopany na pustyni w północnej Montanie, zaledwie kilka mil od granicy amerykańsko-kanadyjskiej i jest jednym z największych i najbardziej ozdobnych dinozaurów, jakie kiedykolwiek odkryto. Miał dwa ogromne rogi przypominające ostrza” – podało muzeum. W oświadczeniu.

„Ponad 78 milionów lat temu Lokiceratops żył na bagnach i terenach zalewowych wzdłuż wschodniego wybrzeża Laramidii” – dodał. „Ten wyspiarski kontynent reprezentuje tereny dzisiejszej zachodniej części Ameryki Północnej, powstałe, gdy około 100 milionów lat temu kontynent podzieliła duża droga morska”.

Trzej chłopcy odkrywają rzadką skamieniałość Tyrannosaurus rex w Północnej Dakocie

Rekonstrukcja 78-milionowego Lokiceratopsa na terenach podmokłych północnej Montany. (Fabrizio Lavezzi/Muzeum Ewolucji, Knutenborg/Muzeum Historii Naturalnej Utah)

Według muzeum dinozaur „nie miał rogu nosowego, miał ogromny, zakrzywiony róg przypominający ostrze na spodniej stronie falbanki (największy rogaty dinozaur, jaki kiedykolwiek znaleziono) i miał wyraźny, asymetryczny róg”. unikalne cechy”, takie jak „cechy”. Na środku falbany znajduje się kolec. ”

„Lokiceratops Rangiformis pojawił się co najmniej 12 milionów lat przed swoim słynnym krewnym Triceratopsem i był największym rogatym dinozaurem swoich czasów” – podaje muzeum. „Imię Lokiceratops można przetłumaczyć jako „rogata twarz Lokiego” na cześć władającego mieczem nordyckiego boga Lokiego. Druga nazwa, Rangiformis, odnosi się do rogów o różnej długości po każdej stronie falbanki, podobnych do asymetrycznych rogów karibu czy renifera.

Nowe badanie szacuje, kiedy pierwsze ciepłolubne dinozaury chodziły po Ziemi

Złamanie czaszki u Lokiceratopsa

Renderowanie czaszki Lokiceratopsa. Zrekonstruowana czaszka dinozaura zostanie wystawiona w Muzeum Historii Naturalnej w Utah. (Andrei Atutin/Fabrizio Lavezzi/Muzeum Ewolucji, Knutenborg/Maribo Muzeum Ewolucji, Dania/Muzeum Historii Naturalnej w Utah)

Skamieniałe szczątki tego dinozaura odkryto w 2019 roku w regionie Kennedy Coulee w Montanie, po czym zostały odrestaurowane i wystawione w Muzeum Ewolucji w Maribo w Danii.

Rekonstrukcja czaszki i rzeźba naturalnej wielkości będzie można oglądać w Muzeum Historii Naturalnej Utah w Salt Lake Metropolis przez następne sześć miesięcy – podało muzeum.

Artystyczna interpretacja Lokiceratopsa

Artystyczna rekonstrukcja nowo zidentyfikowanego kredowego rogatego dinozaura Lokiceratopsa, którego skamieniałości odkryto na pustyni Montany. (Reuters/Siergiej Krasowski)

Kliknij tutaj, aby pobrać aplikację FOX News

„Ten olbrzym należy do grupy rogatych dinozaurów zwanych ceratopsydami, grupy, która wyewoluowała w okresie późnej kredy około 92 milionów lat temu i zróżnicowała się na niezliczone fantastycznie udekorowane gatunki, kończąc erę dinozaurów. „Przetrwaliśmy do tego czasu” – dodał. .Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *