Żył 78 mln lat temu. Naukowcy odkryli nowy gatunek dinozaura


Nowy gatunek dinozaura odkryto prawdopodobnie podczas wykopalisk w Stanach Zjednoczonych. Chociaż gatunek ten wygląda bardzo podobnie do znanych wcześniej gadów, paleontolodzy zauważają, że jest znacznie większy niż jakikolwiek znany dorosłym okaz. Wiadomo już, że Lokiceratops był roślinożercą i miał parę ogromnych rogów. Jego nazwa pochodzi od nordyckiego boga, z którym dzieli elegancki róg.

Archeolodzy prawdopodobnie donieśli o jego znalezieniu nowy gatunek dinozaura. Odkrycia dokonano w dziczy Montany. gatunek został nazwany Lokiceratops Na cześć nordyckiego boga Lokiego.

Postać Lokiego miała charakterystyczne rogi z dwoma rogami na końcu pyska, podobnie jak wykopane dinozaury. Naukowcy porównali ostrza dinozaurów np. do ostrzy reniferów, ale ostrza prehistorycznych zwierząt były znacznie większe.

Zobacz też: Niesamowite odkrycia we Włoszech. Zamontowana jest niebieska ściana

„To staje się coraz bardziej oczywiste „Używali tych rogów jako dekoracji, aby przyciągnąć partnerów lub zastraszyć rywali tego samego gatunku”.– poinformował paleontolog Mark Loewen w czasopiśmie naukowym PeerJ.

Lokiceratops to prawdopodobnie piąty gatunek z rodziny ceratopsidów Ceratops. te przemierzały ziemię 78 milionów lat temu. Byli roślinożerni i żyli tylko w Ameryce Północnej.

Czy naukowcy odkryli nowy gatunek dinozaura? Debata trwa

Jak podano, odkryty gatunek jest prawie identyczny z innymi gatunkami występującymi w kanadyjskiej prowincji Montana i przyległych obszarach Alberty. Przykłady podobnych dinozaurów obejmują: medusaceratopsJednak według naukowców Lokiceratops byłco najmniej 20% większa„Od swoich krewnych.

Zobacz także: Dłużej niż dwa autobusy. Odkryli największego gada morskiego w historii

Duńskie Muzeum Ewolucji, w którym znajduje się część odkrytych gadów, stwierdziło, że odkopana czaszka „byłaNajwiększa czaszka dinozaura odkryta na Ziemi„Dlatego Lokiceratops mógł być największym dinozaurem swoich czasów.

Ale niektórzy naukowcy nadal nie są przekonani. Twierdzą, że może to być Meduzaceratops. Podkreślają jednak, że wówczas tak by było nieco rozwinięty potomek tego gatunku.

Czytaj więcej

Chcesz otrzymywać najświeższe informacje?

Przygotowujemy aplikację na Twój telefon. Proszę sprawdź to!Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *