W Himalajach odkryto nowy gatunek. Jest niepodobny do swoich kuzynów z innych części świata


Entomolodzy z Ashoka Trust for Ecoological and Environmental Research (ATREE) w Bengaluru oraz Uniwersytetu Florydy połączyli siły, aby opisać nowy, rzadki gatunek mrówek. należy do rzadkiego rodzaju parapara tretina i został nazwany parapara trekkina nira – Słowo „neera” w większości języków indyjskich oznacza niebieski i chyba nie ma bardziej odpowiedniego przymiotnika. Szczegóły podano w czasopiśmie. Zookie.

Przeczytaj także: Ta palma rośnie pod ziemią. Nowy gatunek zaskoczył naukowców

Dr Priyadarsanan Dharma Rajan z ATREE powiedział:

Kiedy badałem dziurę w drzewie, około 3 metrów nad stromym szlakiem dla bydła w odległej wiosce Ink, pewnego wieczoru coś błysnęło o zmierzchu. W ciemnym miejscu do aspiratora zassano dwa owady. Ku mojemu zdziwieniu później dowiedziałem się, że był to Ali.

Niebieskie mrówki należą do nieznanego wcześniej gatunku

Mrówkę odkryto podczas wyprawy do doliny Siang w Arunachal Pradesh, której celem było ponowne zbadanie różnorodności biologicznej po 100-letniej „wyprawie Abhor”. Pierwsza wyprawa abolska podczas rządów kolonialnych w Indiach była karną wyprawą wojskową przeciwko rdzennej ludności Indii w latach 1911–1912. Wyprawie wojskowej towarzyszył także zespół naukowy mający udokumentować historię naturalną i geografię Doliny Sian.

Przeczytaj także: Taki sam ale inny. Nowy gatunek jadowitego węża zaskoczył naukowców

Wyprawa stanęła w obliczu kilku wyzwań, w tym nieprzyjaznego terenu, trudnych warunków pogodowych i oporu lokalnych plemion. Pomimo trudności znaczna część regionu Doliny Sian została pomyślnie zbadana i opisana, a wszystkie odkryte rośliny, żaby, jaszczurki, ryby, ptaki, ssaki i owady zostały skatalogowane, a odkrycia datowano na rok 1912. Zostało ono opublikowane w kilku tomach do roku 1922. Zapisy Muzeum Indyjskiego. Sto lat później zespół badaczy z ATREE i zespół dokumentacyjny z Felis Creations Bangalore wyruszyli na serię wypraw pod hasłem „Cyan Expeditions”, aby ponownie zbadać różnorodność biologiczną regionu.

parapara trekkina nira To nowy gatunek mrówki zielonej/zdjęcie. Zookie

Dr Priyadarsanan Dharma Rajan z ATREE dodał:

Położona w Himalajach, w centrum różnorodności biologicznej, dolina Siang w Arunachal Pradesh jest domem dla świata o niespotykanej różnorodności, z których znaczna część pozostaje niezbadana. Jednak to bogactwo kulturowe i ekologiczne stoi w obliczu bezprecedensowych zagrożeń. Duże projekty infrastrukturalne, takie jak tamy, autostrady, obiekty wojskowe i zmiany klimatyczne, szybko zmieniają dolinę.

Paraparatrechina neela to mała mrówka, której długość nie przekracza 2 mm. Jest metalicznie niebieski, z wyjątkiem czułków, żuchwy i nóg, co odróżnia go od innych gatunków z rodzaju. Mrówki mają trójkątne głowy z dużymi oczami i pięcioma zębami narządami gębowymi (żuchwami).

Warto zauważyć, że kolor niebieski jest stosunkowo rzadki w królestwie zwierząt. Niebieski kolor występuje u niektórych owadów, takich jak motyle, chrząszcze, osy i osy, ale mrówki są stosunkowo rzadkie. Spośród 16 724 znanych na całym świecie gatunków i podgatunków mrówek tylko kilka ma niebieskie lub opalizujące zabarwienie.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *