Pijawki potrafią skakać | Dziennik Naukowy


Materiał wideo dowodzi, że co najmniej jeden gatunek pijawki posiada zdolności akrobatyczne. Na Madagaskarze naukowcy nakręcili filmy przedstawiające pijawki wyskakujące z liści, potwierdzając, że pijawki potrafią skakać.

Debata na temat tego, czy pijawki lądowe mogą wskakiwać na żywicieli, toczy się od ponad 100 lat. Historia skoków przez pijawki sięga XIV wieku. Jednak wobec braku twardych dowodów niektórzy badacze twierdzili, że na autorów tych relacji z nieba spadły pijawki. Debata została właśnie rozstrzygnięta dzięki nagraniu, które stanowi pierwszy dowód na to, że co najmniej jeden gatunek pijawki lądowej potrafi skakać.

Wyniki i opis badań naukowców z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, Uniwersytetu Fordham i Uniwersytetu Miejskiego w Nowym Jorku (CUNY) opublikowano w czasopiśmie Biotropica (DOI: 10.1111/btp.13340).

skacząca pijawka

Pijawki to grupa ponad 500 gatunków pierścienic, z których większość to gatunki wodne. Istoty te charakteryzują się przyssawkami, którymi przyczepiają się do żywicieli, a potężne, muskularne gardło i przełyk w jednym z przyssawek pomagają im zasysać krew i płyny ustrojowe ofiary. Zwierzęta te prowadzą pasożytniczy lub drapieżny tryb życia.

Podczas prac terenowych w Parku Narodowym Ranomafana na Madagaskarze i w rezerwacie Ibohiboro w 2017 i 2023 roku Maia Fama i Michael Tessler nakręcili filmy przedstawiające pijawki z rodzaju Leech. Kutonobdera – Szeroko rozpowszechniony na wyspach, a także w Australii, Nowej Zelandii, na Seszelach i Archipelagu Malajskim, gdzie „celowo skaczą z liści na ziemię”.

„Uważamy, że to pierwszy przekonujący dowód na to, że pijawki potrafią skakać” – powiedział główny autor Fama z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej i Uniwersytetu Fordham. – Istnieją wcześniejsze doniesienia o podskakiwaniu pijawek, także na ludziach, ale często są one spowodowane tym, że pijawki po prostu przyczepiają się do przechodniów, gdy uderzą w krzak lub spadną z górnej gałęzi. Wyjaśniono, że jest tylko jedna taka pijawka. To badanie obala tę tezę – dodała.

Takich gatunków może być więcej.

Naukowcy porównali to do pijawki wskakującej do źródła. „Wylatują” z liści, zginając swoje ciała, utrzymując je wyprostowane podczas lotu, co znacznie różni się od ich normalnych ruchów. To nowo odkryte zachowanie zmienia nasze rozumienie mobilności pijawek.

„Zasadniczo wykonują skoki z gracją, ale lądują pozornie mocno” – powiedział Tessler z CUNY, współautor badania. „Nie wiemy, jak często to się zdarza ani czy te pijawki wykorzystują tę zdolność do znalezienia żywiciela, ale biorąc pod uwagę, że w dwóch krótkich zapisach wyłapaliśmy wiele skoków, „To zachowanie może być powszechne u tego gatunku” – dodał.

Po tym, jak pijawka została uchwycona na filmie ze skokami, stworzenie zabrano do dalszych badań. Okazało się, że to była pijawka Oszustwo Kutnobdery, gatunek pospolity na Madagaskarze. Biorąc jednak pod uwagę bogactwo opowieści o pijawkach skaczących w różnych częściach świata, rodzajów pijawek skaczących może być znacznie więcej.

Źródło: Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej, Science, fot. Kramthenik27, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *