To najbardziej popularny gatunek paliwa w Niemczech. Teraz może zostać wycofany


E5 całkowicie lub częściowo zniknęło ze stacji benzynowych w Austrii, Czechach, krajach skandynawskich, a także niektórych krajach europejskich, takich jak Polska. Jednak ten rodzaj benzyny jest bardzo popularny w Niemczech. Według ADAC 70% kierowców tankuje E5, a około 26% korzysta z E10, 3% korzysta z Super Plus lub innych odmian premium. Niemieckie stowarzyszenie stacji benzynowych wymaga od firm oferowania wyboru pomiędzy dwoma rodzajami benzyny. – W perspektywie średnioterminowej potrzebujemy tylko dwóch rodzajów benzyny zamiast trzech. Duraid El Obeid, prezes Niemieckiej Federacji Niezależnych Stacji Benzynowych, twierdzi, że w sąsiednich krajach dzieje się to od dawna. Stowarzyszenie reprezentujące łącznie 2800 stacji benzynowych wzywa do zaprzestania sprzedaży paliwa E5 do końca 2025 roku. Do takich reform wzywa także stowarzyszenie branżowe Unity, w skład którego wchodzi około 6000 średnich przedsiębiorstw zajmujących się stacjami benzynowymi.

Od 1 stycznia 2024 roku ze stacji zostanie całkowicie usunięte paliwo Pb95 E5 i zastąpione nowym E95.

Nowe paliwo E10. Jakich samochodów nie należy tankować?

Poparcie dla tej zmiany wyrazili także niemieccy politycy. Tymczasem w pogotowiu pozostają także największe sieci stacji benzynowych. – W tej chwili nie planujemy wycofywania żadnego rodzaju benzyny z naszej oferty produktowej. Dotyczy to zarówno benzyny E5, jak i E10 – mówi w rozmowie z „Die Welt” Patrick Wendeler, szef BP Europe. ADAC uważa, że ​​zaprzestanie sprzedaży benzyny E5 jest przedwczesne. Według naukowców z Automotive Powertrain Institute tylko kilka samochodów wymaga benzyny premium E5. Z ich ustaleń wynika, że ​​problem dotyczy prawie 1% modeli Volkswagena, Mercedesa, Opla, Forda i BMW, głównie starszych modeli z lat 90-tych. – Biorąc pod uwagę niewielką liczbę samochodów i znaczne oszczędności w emisji CO₂, właścicielom tych samochodów opłaca się tankować za pomocą Super Plus – mówi Politechnika Saary w Die Objek, dyrektor Uniwersyteckiego Instytutu Ekonomii. wyjaśnia.

Zdaniem części ekspertów, E5 jest ostatecznie paliwem bardziej ekologicznym niż paliwo E10

Samochody wyprodukowane w 2010 roku zazwyczaj tolerują paliwo E10. W razie wątpliwości właściciele pojazdów powinni zapoznać się z instrukcją obsługi. W niektórych przypadkach producenci samochodów udostępniają te informacje również na swoich stronach internetowych. Główną różnicą pomiędzy E5 i E10 jest zawartość etanolu w paliwie. E10 zawiera do 10 procent etanolu i co najmniej 90 procent benzyny kopalnej, a Super E5 zawiera do 5 procent etanolu i co najmniej 95 procent benzyny naftowej. ADAC wyjaśnia, że ​​chociaż etanol ma dobre właściwości spalania i wysoką liczbę oktanową, zawartość energii w etanolu stanowi tylko dwie trzecie wartości energetycznej benzyny. Aby osiągnąć tę samą wydajność, należy spalić więcej paliwa. Dodatkowe zużycie wynosi około 1-1,5 procent. Średnie zużycie paliwa wynosi 6,0 litra na 100 kilometrów, czyli 0,09 litra.

Zachowaj ostrożność podczas tankowania. Od dziś na stacjach paliwo E10 zastąpi paliwo E5

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *