Inwazyjny gatunek ogromnych węży atakuje i zabija ludzi. Pytony przejmują Portoryko


Lokalne media coraz częściej donoszą o przypadkach agresywnych węży, które nie są zjawiskiem endemicznym dla Portoryko, ale pojawiają się w pobliżu osiedli ludzkich.

najniebezpieczniejsze gady

Chociaż na wyspie występują inne rodzaje węży, pytony siatkowe są „najniebezpieczniejszymi gadami ze względu na ich duże rozmiary i agresywny charakter” – powiedział Alberto Puente, biolog z Uniwersytetu w Puerto Rico. To właśnie to oznacza. Gad ten może dorastać do 10 metrów długości i ważyć ponad 100 kilogramów. Dodał, że nowy przybysz zakłóca funkcjonowanie ekosystemu.

Naukowiec dodał, że ataki pytonów siatkowych na mieszkańców Portoryko najczęściej kończą się obrażeniami, ale zdarzały się też przypadki, w których zwierzęta zabijały ludzi.

Według profesora pyton siatkowy Puente, gatunek inwazyjny występujący w Portoryko, w ostatnich latach szybko się rozprzestrzenił, zwłaszcza w siedmiu gminach. Dodał, że pierwszy okaz tego zwierzęcia zaobserwowano na wyspie ponad 20 lat temu.

Inne rzadkie zwierzęta

– Powodem wprowadzenia tego węża jest powszechny handel dzikimi zwierzętami, które trafiają do Puerto Rico, wyjaśniła Puente, zauważając, że pytony siatkowe występujące na wyspie mogą osiągnąć długość 6 metrów.

Pytony siatkowe nie są jedynymi zwierzętami, które niedawno rozprzestrzeniły się na tę karaibską wyspę spoza Portoryko. Innym gatunkiem jest lemur, który został sprowadzony z Madagaskaru w Afryce. Jak donosi portorykańska gazeta El Nuevo Día, w ostatnich latach w Portoryko miały miejsce przypadki ugryzień ludzi przez lemury.

strona, tatusiuSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *