W końcu jakieś dobre wieści. Ten gatunek odżył po 100 latach. „Starożytny smok”


Szwedzcy naukowcy po raz pierwszy wypuścili młodego jesiotra atlantyckiego do rzeki Goeta Elv w Göteborgu. Gatunek ten, znany jako starożytny smok, wymarł w tych wodach ponad 100 lat temu z powodu nadmiernego polowania.

Wymarły jesiotr atlantycki (oset brązowy) został odtworzony w Instytucie Ekologii Słodkowodnej w Berlinie i wysłany do Szwecji w kwietniu. Spędzili kilka miesięcy przyzwyczajając się do basenu. Zdaniem naukowców Będziemy musieli poczekać co najmniej 15 latzanim ryba, mająca już 10 miesięcy i pół metra długości, wróciła do rzeki na tarło.


Jesiotr atlantycki

Jesiotr atlantycki
Zdjęcie: fws.gov/Wikimedia Commons

W rezultacie jesiotr atlantycki pozostanie przez długi czas pod ochroną i nie będzie już można go złapać.
– podkreślił biolog Dan Candelon, inicjator projektu.

Dorosłe osobniki żyją w Oceanie Atlantyckim. Mogą dorastać do 5 metrów długości i ważyć do kilkuset kilogramów. Jesiotry są rybami dennymi i również tam żerują.

kartkówka: Czy potrafisz rozpoznać zwierzęta samymi oczami? Musisz mieć wysokie IQ

Muhannad Alatawi/Pexels

Przywrócili gatunek jesiotra. świetne wieści ze Szwecji

Naukowcy wszczepili nadajniki 78 rybom zarybionym i śledzili ich ścieżki na ekranie komputera. Naturalnymi wrogami jesiotra są szczupaki i foki. Obecnie jesiotr atlantycki żyje wyłącznie u wybrzeży i rzek Ameryki Północnej. Powszechnie znany jako „Koryu” Wynika to z charakterystycznego kręgosłupa i starożytnego pochodzenia.


Działania szwedzkich naukowców opłaciły się.

Działania szwedzkich naukowców opłaciły się.
Zdjęcie: Pixabay/Pexels

Projektem kierują Uniwersytet w Göteborgu, Szwedzki Uniwersytet Rolniczy, Muzeum Historii Naturalnej i Stowarzyszenie Wędkarskie Sport Fiscalna. Ostatnim gatunkiem reintrodukowanym w Szwecji był bóbrodrestaurowany w 1922 r.

Źródło: Planeta.pl/PAP

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco. Polub naszą stronę Facebook.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *