Wyginęły ponad 100 lat temu. Naukowcy chcą “wskrzesić” gatunek


Szwecja: Pierwszy narybek jesiotra atlantyckiego w Göteborgu

W Instytucie Ekologii Słodkowodnej w Berlinie odtworzono wymarły jesiotr. W kwietniu został przeniesiony do Szwecji i przez kilka miesięcy aklimatyzował się na basenie. Według naukowców Będziemy musieli poczekać co najmniej 15 latzanim ryba, mająca już 10 miesięcy i pół metra długości, wróciła do rzeki na tarło.

„W rezultacie jesiotr atlantycki pozostanie pod ochroną przez długi czas i nie będzie można go schwytać” – podkreślił biolog Dan Candelon, inicjator projektu.

Dorosłe osobniki żyją w Oceanie Atlantyckim i mogą dorastać do 5 metrów wysokości i ważyć do kilkuset kilogramów. Jesiotry to ryby denne, gdzie żerują również jako pokarm. Naukowcy wypuścili 78 ryb Wszczepili nadajniki, które pozwoliły im śledzić drogę na ekranie komputera.. Naturalnymi wrogami jesiotra są szczupaki i foki.

Obecnie jesiotr atlantycki żyje wyłącznie u wybrzeży i rzek Ameryki Północnej. Powszechnie nazywany jest starożytnym smokiem ze względu na charakterystyczny grzbiet i starożytne pochodzenie. Projektem kierują Uniwersytet w Göteborgu, Szwedzki Uniwersytet Rolniczy, Muzeum Historii Naturalnej i Stowarzyszenie Wędkarskie Sport Fiscalna.

Ostatnim reintrodukowanym gatunkiem w Szwecji był bóbr, którego reintrodukcja miała miejsce w 1922 r.

Źródło: Radio ZET/PAP – Daniel ZyśkSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *