W Amazonce odkryto nowy gatunek ryb, nazwany na cześć złoczyńcy z „Władcy Pierścieni”.


Pojawił się nowy gatunek ryby, jednak jak sama nazwa wskazuje, nie pochodzi on z krainy Mordor.

Naukowcy dokładnie zbadali związek między pacu a piranią i chociaż te dwa gatunki są blisko spokrewnione, pacu zyskało przydomek „pirania wegetariańska” ze względu na podobieństwo ryby do ludzkich zębów.

Ostatni mężczyzna, który dołączył do rodziny, został znaleziony pływający w Amazonce, ze znakami na ciele przypominającymi złoczyńcę z powieści JRR Tolkiena.

Trudna do znalezienia, „obrzydliwa” ryba urzeka widzów po tym, jak post na Instagramie stał się wirusowy: „Ujawniono nowe obawy”

Według Muzeum Historii Naturalnej myloplus sauron został nazwany przez badaczy „w celu wyjaśnienia zamieszania wokół piranii i ich krewnych oraz lepszego zrozumienia ryb żyjących w Amazonce i wokół niej”.

Ten nowy gatunek ryby (na zdjęciu samica Myloplus Sauron) został nazwany na cześć literackiego złoczyńcy, ponieważ jego cechy przypominają oczy Saurona z pionowymi źrenicami z „Władcy Pierścieni” Tolkiena. (Mark Sabaj, Akademia Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Drexel)

Ta ryba ma duże czarne paski na ciele, przypominające Oko Saurona, bezcielesną postać złoczyńcy z Władcy Pierścieni.

Według badań opublikowanych w recenzowanym czasopiśmie Neotropical Ichthyology „owalne ciało Myloplus Saurona charakteryzuje się pionową czarną linią zwężającą się na każdym końcu i jest podobne do tej z powieści”. Przypomina słynną pionową źrenicę Oko.”

Paxy są rozpoznawane przez ichtiologów od lat dzięki pionowym pasom na ich bokach, jednak dopiero niedawno badaczom udało się przeanalizować różnice genetyczne między gatunkami.

Chłopiec z Oklahomy łowi rzadkie ryby w lokalnym stawie: „Człowiek jak zęby”

“Grupa ekspertów ds. ryb pod przewodnictwem Valerii N. Machado z Federalnego Uniwersytetu w Amazonas ustaliła, czy to szeroko rozpowszechnione pacu reprezentuje tylko jeden gatunek, czy wiele gatunków o podobnym wyglądzie. „Dzięki analizie morfologicznej i genetycznej odkryliśmy, że istnieją trzy gatunki z tą charakterystyczną cechą, z których dwa to Myloplus ayran i Myloplus „Sauron został uznany za nowy gatunek” – powiedział Mark Sabaj, członek zespołu ichtiologicznego w Drexel College of Science w Pensylwanii. , Powiedział . Wyślij e-mail do Fox News Digital.

Zwężające się czarne pionowe paski Miloplus Sauron przypominają zło z Władcy Pierścieni JRR Tolkeina. (Mark Sabaj, Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Drexel; iStock)

Po zebraniu wystarczających dowodów na podstawie koloru, proporcji ciała i liczby łusek badacze będą w stanie zidentyfikować nowy gatunek i odróżnić go od innych gatunków.

Pomarańczowo-żółte plamy na ciele tej ryby mogły odegrać rolę w procesie nadawania jej nazwy, ponieważ przypominają ognisty kolor oczu Tolkiena. Przeciwnik Śródziemia.

Więcej artykułów o stylu życia znajdziesz na www.foxnews.com/lifestyle..

„Holotypowy okaz Myloplus sauron został zebrany pod dwoma dużymi wodospadami (po portugalsku Cachoeira), Itamalaka i Ananinduba. Uważa się go za najważniejszy okaz, kontynuował Sabaj.

Tytuł męski Milo Plus Sauron

W Amazonii odkryto najnowszego członka rodziny Pacuidae (obraz samca Myloplus saurona), co dodało trzeci gatunek do rodzaju Myloplus. (Mark Sabaj, Akademia Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Drexel)

Dowody zebrane przez badaczy od wszystkich trzech gatunków nie wystarczyły do ​​ustalenia wspólnego przodka, dlatego postanowiono pozostawić je wszystkie w rodzaju Myloplus do czasu, aż przyszłe dowody wykażą zmianę.

Kliknij tutaj, aby zapisać się do naszego newslettera lifestylowego

Sabaj powiedział, że Myloplus Sauron występuje w dużych rzekach w pobliżu wodospadów, ale miejsca te często wiążą się z budową tam i elektrowni wodnych, co czyni te siedliska atrakcyjnymi dla gatunku

Kliknij tutaj, aby pobrać aplikację FOX News

„Podobnie jak większość ryb lipofilnych w tym basenie, M. sauron może być poważnie zagrożony zmianami siedlisk spowodowanymi zmianami przepływu rzeki Xingu w związku z budową elektrowni wodnej Belo Monte. Dzieje się tak ze względu na zmianę przepływu rzeki w niektórych miejscach ” – czytamy w czasopiśmie Journal of Neotropical Ichthyology.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *