W Szwecji odkryto egzotyczny gatunek kleszcza. Występuje m.in. w Iranie i może przenosić niebezpieczne wirusy


W Szwecji odkryto nowy gatunek inwazyjnego kleszcza. Kleszcz kaktusowy – ogłosił w czwartek Szwedzki Państwowy Instytut Weterynaryjny (SVA). Ten typ pajęczaków naturalnie żyje w górzystych regionach południowej Europy, Iranu, Kazachstanu i Azji Środkowej.

Gatunek ten, znany w Szwecji jako cętkowany roztocz owczy, został odkryty w rejonie Sztokholmu. Został on włączony do badania dzięki programowi nadzoru pasożytów, który umożliwia każdemu wysyłanie nieprawidłowych próbek do ekspertów.

Kleszcze cętkowane mogą przenosić niebezpieczne wirusy

Jak wynika z oświadczenia SVA: Kleszcz kaktusowy Mogą przenosić niebezpieczne wirusy, takie jak wirus wywołujący gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską. Patogen ten nie został wykryty u kleszczy poddanych analizie i trwają analizy na obecność innych wirusów i bakterii, w tym Coxiella burnetti – organizmu wywołującego gorączkę Q, znaną również jako kozia grypa.

Oczekuje się, że gatunek ten będzie się rozprzestrzeniał

Naukowcy twierdzą, że w Szwecji znaleziono jedynie niewielką liczbę cętkowanych kleszczy owiec, ale oczekuje się, że gatunek ten stanie się coraz bardziej powszechny wraz ze zmianami klimatycznymi i wzrostem temperatur. Na obecność nowych gatunków kleszczy w Skandynawii wpływ ma także przemieszczanie się ludzi i zwierząt oraz rozwój turystyki.

Szwedzka służba weterynaryjna zachęca ludzi do wysyłania kleszczy znalezionych w kraju. Najpierw jednak należy przesłać zdjęcie okazu za pośrednictwem strony internetowej placówki. Eksperci prowadzą także blogi i dzielą się wynikami swoich badań. „Ważne jest jak najszybsze sporządzenie mapy obecności inwazyjnych kleszczy w przypadku przeniesienia ich na zwierzęta lub ludzi”. – podkreśliła naukowiec SVA Anna Omazic.

Źródło: PAP/PK

Polecane przez DEON.PL

Zarezerwuj wakacje i skorzystaj z 50% rabatu na e-booki Dziś tylko do 2 w nocy ⏰

tworzymy dla Ciebie DEON.pl

Tutaj możesz nas wesprzeć.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *