Szwecja. Odkryto nowy gatunek kleszcza. Może przenosić niebezpieczne wirusy


W Szwecji gatunek ten został nazwany cętkowanym roztoczem owczym. Znaleziono w rejonie Sztokholmu. Do badań trafił dzięki Programowi Nadzoru Pasożytów, który umożliwia każdemu przysłanie nietypowych okazów.

Co ciekawe, Oczywiście tego rodzaju pająka Występuje w południowej Europiew Iran, Kazachstan oraz górzyste regiony Azji Środkowej.

Szwecja. Odkryli nowy gatunek kleszcza. Naukowcy biją na alarm

Jak wynika z komunikatu SVA Kleszcz kaktusowy Można przenieść Niebezpieczne wirusy, takie jak wirus wywołujący gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską. U kleszczy przekazanych do analizy nie wykryto patogenu i trwają badania na obecność innych wirusów i bakterii, w tym Coxiella burnetti, mikroorganizmu wywołującego gorączkę Q, znaną również jako kozia grypa.

– Wyniki były zgodne z oczekiwaniami. Cieszę się, że wszystkie wyniki były negatywne. musimy kontynuować pracę, badać nowe gatunkiWeterynarz SVA Giulio Grandi powiedział: „Zanim przekażemy dalsze informacje na temat tej sprawy”.

Naukowcy twierdzą, że w Szwecji ze względu na zmiany klimatyczne i rosnące temperatury znaleziono tylko kilka cętkowanych kleszczy owiec. Oczekuje się, że się rozprzestrzeni Ten rodzaj. Na obecność nowych gatunków kleszczy w Skandynawii wpływ ma także przemieszczanie się ludzi i zwierząt oraz rozwój turystyki.

Apel szwedzkich badaczy. proszą społeczeństwo o pomoc

Służby weterynaryjne zachęcają do przysyłania kleszczy znalezionych w Szwecji. ”rozpoczął się sezon na kleszcze „Obecnie w całym kraju występują ogniska choroby i SVA spodziewa się dalszych raportów latem” – stwierdzono w oświadczeniu. Najpierw jednak należy przesłać zdjęcie okazu za pośrednictwem strony internetowej instytucji. „Każdy raport jest ważnym elementem monitorowania i mapowania występowania gatunku” – podkreślił.

Eksperci prowadzą także blogi i dzielą się wynikami swoich badań. – Ważne jest, aby przygotować się jak najszybciej Mapa występowania inwazyjnych gatunków kleszczyNaukowiec SVA Anna Omagic podkreśliła, że ​​powinniśmy być przygotowani na wypadek zakażenia u zwierząt lub ludzi.

Niedawno także Uniwersytet Warszawski powiadomił i rozpoczął akcję poszukiwania niebezpiecznych kleszczy z Afryki. ”Ogólnopolska zbiórka kleszczy„Chodzi o kleszcza wędrownego (Hyalomma marginalatum) – 60% powierzchni Polski, w tym Mazowsze i południowa część kraju, ma warunki odpowiednie do rozwoju tego kleszcza. Mało prawdopodobne, że ich tu nie będzie – powiedział profesor. Anna Bayer z Uniwersytetu Warszawskiego.

Otrzymuj najświeższe informacje Bądź jednym z ponad 200 000 obserwujących nasz fanpage – polub! Wydarzenia Interii na Facebooku Prosimy o komentarz do znajdującego się tam artykułu!

Amerykanin Mateusz Piotrowski: „Okazuje się, że Joe Biden jest za stary”/Źródło tłumaczenia/O RM FSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *