W USA odkryto nowy gatunek dinozaura. To Lokiceratops | Portal historyczny Histmag.org


Zdjęcie ilustracyjne (Zdjęcie: Adolfo Beato, Pixabay)

Zobacz też:

Uważano, że Lokiceratops to roślinożerny dinozaur żyjący około 78 milionów lat temu na terenach podmokłych formacji Judith River na terenie dzisiejszej Montany. Prawdopodobnie należy do rodziny Ceratopsidae. Pierwotnie nosił nazwę EMK 0012. Ale co czyni to tak wyjątkowe odkrycie? Na podstawie kości odkrytych w pobliżu granicy amerykańsko-kanadyjskiej naukowcy ustalili, że dinozaur ten był znacznie większy od innych dinozaurów. Różnica sięga nawet 20%. Dinozaur miał ponad 6,5 metra długości i ważył prawie 5 ton. Dodatkowo jest to także największe stanowisko archeologiczne odkryte w Ameryce Północnej. Dodatkowo Duńskie Muzeum Ewolucji podało, że wspomniana czaszka Lokiceratopsa jest największą czaszką dinozaura odkrytą na Ziemi.

Opisany przez Andrieja Atutina, ilustratora naukowego specjalizującego się w historii naturalnej i paleontologii, ten rogaty dinozaur miał charakterystyczne rogi na głowie i falbankach. Czynnik ten wpłynął na wybór nazwy dla nowego okazu. Odnosi się do nordyckiego boga ognia, oszustwa i psot, Lokiego. Paleontolodzy, autorzy artykułu naukowego (opublikowanego 20 czerwca 2024 r.) opisującego odkrycie, zauważyli, że nazwę tę można przetłumaczyć jako „rogata twarz Lokiego, która przypomina karibu”.

Do tego było miło i kolorowo, co sprzyjało zalotom. Uważano, że dinozaur ten jest spokrewniony z Medusaceratopsem i Albertaceratopsem.

Warto dodać, że skamieniałości dinozaurów odkrył kilka lat temu Mark Eatman. Jak wynika z pracy paleontologa, do odkrycia doszło późną wiosną 2019 roku na prywatnym terenie na ranczu Woolery Ranch w Kennedy Coulee. Następnie przewieziono je do Muzeum Ewolucji w Knutenborgu w Danii, gdzie będą udostępniane badaczom od 2021 roku. Tymczasem obsada EMK 0012 jest przechowywana jako UMNH VP C-991 w Muzeum Historii Naturalnej Utah w Salt Lake City w stanie Utah w USA oraz jako ROM 88670 w Royal Ontario Museum w Toronto w Kanadzie. Następnie Mark Loewen, Joseph Seltich, Savannah Carpenter i Brock Sisson przeprowadzili trójwymiarową rekonstrukcję czaszki.

źródło:

www.peerj.com,

www.rp.pl,

www.national-geographic.pl,

wiadomości naukowe

E-book Małgorzaty Króla „Polski Hipokrates. Wielcy Lekarze RP”:

„Hipokrates Polski. Wielcy Lekarze Rzeczypospolitej Polskiej”

wydawca:

Historia promocji [Histmag.org]

Format e-booka:

PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *