Dermacentor marginatus. Odkryto nowy gatunek kleszcza


Naukowcy w Szwecji odkryli nowy gatunek roztoczy o nazwie Dermacentor marginalatus. Spotkanie z tymi pajęczakami wiąże się z dużym ryzykiem, ponieważ mogą przenosić niebezpieczne wirusy wywołujące choroby. Eksperci twierdzą, że choć przedstawicieli Dermacentor marginalatus występuje obecnie zaledwie kilku, to tylko kwestią czasu jest rozpowszechnienie się tego gatunku.

Znaleziono w Szwecji Nowy inwazyjny roztocz Nazywa się Dermacentor marginalus. Informacji na ten temat udzielił Szwedzki Państwowy Instytut Weterynaryjny (SVA). tego rodzaju pająka Występuje naturalnie w górzystych rejonach południowej Europy, Iranu, Kazachstanu i Azji Środkowej.

Odkryto nowy gatunek kleszcza

W Szwecji gatunek ten został nazwany cętkowanym roztoczem owczym. Znaleziono w rejonie Sztokholmu. Został on włączony do badania dzięki Programowi Nadzoru Pasożytów, który umożliwia każdemu przesłanie nieprawidłowych próbek do ekspertów.

– Nowe odkrycia pokazują, że nasz monitoring może pełnić rolę: wczesny sygnał ostrzegawczy Jeśli chodzi o nowy gatunek kleszczy, badaczka SVA Anna Omagic powiedziała:

Zobacz także: Pies zaatakował dziecko. Skandaliczne zachowanie właściciela zwierzęcia

Instytut w oświadczeniu podał, że Dermacentor marginalus może przenosić niebezpieczne wirusy, w tym wirusa wywołującego gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską. Chociaż u kleszczy poddanych analizie nie wykryto tego patogenu, trwają analizy na obecność innych wirusów i bakterii, w tym Coxiella burnetii, mikroorganizmu wywołującego gorączkę Q, znaną również jako kozia grypa.

– Nowe gatunki kleszczy mogą przenosić wirusy, bakterie i pasożyty, które obecnie w kraju nie występują – wyjaśnił Ormagic, podkreślając: Monitorowanie nowych gatunków może pomóc w poprawie gotowości na wypadek wybuchu choroby zakaźnej.

Nowy gatunek kleszcza żyjący w Szwecji. może się rozprzestrzenić

Naukowcy twierdzą, że kleszcza plamistego stwierdzono w Szwecji jedynie w małych ilościach, ale zmiany klimatyczne i rosnące temperatury mogą doprowadzić do większej liczby ognisk tej choroby. Tego rodzaju spreadu należy się spodziewać. Na obecność nowych gatunków kleszczy w Skandynawii wpływ ma także przemieszczanie się ludzi i zwierząt oraz rozwój turystyki.

Szwedzka Służba Weterynaryjna zachęca ludzi do wysyłania kleszczy znalezionych w kraju. Najpierw jednak należy przesłać zdjęcie okazu za pośrednictwem strony internetowej placówki. Eksperci prowadzą także blogi i dzielą się wynikami swoich badań.

Czytaj więcej

Chcesz otrzymywać najświeższe informacje?

Przygotowujemy aplikację na Twój telefon. Proszę sprawdź to!

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *