Jak gatunek muzyczny znalazł się na szczycie festiwalu Glastonbury


przez Noor Nanji, Reporter kulturalny festiwalu Glastonbury, @noornanjiMugabi Turiya, dokument dźwiękowy BBC
Burna Boy występujący na sceniedostać zdjęcia

Zdobywca nagrody Grammy, artysta Burna Boy wykonuje Glastonbury

W niedzielę wieczorem megagwiazda Afrobeats, Burna Boy, będzie tańczyć na scenie Pyramid w Glastonbury.

Choć występował już na największych brytyjskich festiwalach, po raz pierwszy pojawi się na słynnej scenie głównej, która od dziesięcioleci stanowi serce Glastonbury.

Gwiazda Afrobeats, Ira Starr, również wystąpiła w sobotę na scenie Pyramid, podczas gdy Thames rywalizowała na drugiej scenie.

Od Afryki Zachodniej po scenę światową, muzyka Afrobeats szybko stała się popularna, dominując na listach odtwarzania i stacjach radiowych.

Od 2017 roku popularność gatunku Afrobeats na Spotify wzrosła o 1200%.

Ale teraz, gdy artyści występują na szczycie największego brytyjskiego festiwalu, wydaje się, że przekroczono kolejny próg.

„Nadszedł nasz czas” – Starr powiedział BBC News.. „Minęło dużo czasu, ale zasłużyliśmy na to”.

Czym jest Afrobeats i jak się rozwinął?

Pochodzi z Afryki Zachodniej

Nigeryjski artysta Ira Star występuje na scenie Pyramid podczas czwartego dnia festiwalu Glastonbury 2024 w Worthy Farm w Pilton, 29 czerwca 2024 r. dostać zdjęcia

W sobotę na scenie Pyramid wystąpił Ira Star.

Gatunek ma swoje korzenie w Nigerii i Ghanie, a popularność zaczął szybko zyskiwać w 2010 roku dzięki wczesnym hitom takich artystów jak Fuse ODG i D'banj.

Nie mylić z „Afrobeat” bez „s”. Jest to ruch stworzony w latach 60. i 70. XX wieku przez artystkę i aktywistkę Felę Kuti.

Styl muzyczny Kutiego to mieszanka tradycyjnych afrykańskich rytmów z funkiem, jazzem i highlife.

Przypadkowo sam Kuti wystąpił na festiwalu w Glastonbury w 1984 roku, a w tym roku na scenie Pyramid Stage wystąpił jego syn Femi Kuti.

Ale Afrobeats przez „s” to zupełnie inne brzmienie. Powszechnie postrzega się go jako połączenie tradycyjnych zachodnioafrykańskich stylów muzycznych z zachodnim popem, rapem i dancehallem.

„Afrobeats przemawia do znacznie starszej publiczności” – powiedział DJ Edu, prezenter programu Afro Sounds w BBC 1Xtra.

„Afrobeats napędzają przede wszystkim media społecznościowe” – powiedział, dodając, że młodzi ludzie podróżujący po całym świecie również przyczyniają się do rozprzestrzeniania się dźwięku.

Getty Images Burna Boy, Tiwa Savage, Wizkid dostać zdjęcia

Burna Boy, Tiwa Savage i Wizkid to supergwiazdy tego gatunku

Oczywiście nie zabrakło też wyzwań. DJ Edu powiedział, że wiele osób, które zaczęły tworzyć Afrobeaty, nie miało pojęcia o przemyśle muzycznym.

„To byli po prostu dzieciaki tworzące muzykę w swoich sypialniach, nie przejmujące się streamingiem ani tantiemami. To była wielka sprawa i nie było żadnej struktury” – powiedział.

Dodał jednak, że gdy wielcy artyści zaczęli robić postępy, młodsi artyści mogli się od nich uczyć i wytyczać własną ścieżkę w branży.

Brytyjscy DJ-e zaczęli łączyć muzykę pop z rytmami nigeryjskimi i ghańskimi, przybliżając swoje dźwięki nowej publiczności.

Utwory tego gatunku regularnie zyskiwały na popularności, a pierwszym większym światowym sukcesem była wydana w 2012 roku płyta „Oliver Twist” artysty D’banja.

Piosenka znalazła się w pierwszej dziesiątce brytyjskiej oficjalnej listy przebojów singli i zajęła 2. miejsce na brytyjskiej liście przebojów R&B.

Często mówi się, że był to pierwszy raz, kiedy Afrobeats naprawdę zakorzenił się w Wielkiej Brytanii.

Wzrost popularności

Od tego czasu Afrobeats szybko rozprzestrzenił się na całym świecie. Często mówi się, że jest to jeden z największych kulturalnych towarów eksportowych Afryki.

„Czekaliśmy, aż Afrobeats podbiją świat i to się właśnie dzieje” – powiedziała gwiazda przed swoim występem na festiwalu Glastonbury.

„Ale nie tylko to, co widzisz dzisiaj. To ciężka praca lat i pokoleń muzyków, która sprawiła, że ​​jest tym, czym jest dzisiaj”.

TikTok i YouTube, gdzie wiele osób odkrywa nową muzykę, odgrywają dużą rolę w udostępnianiu Afrobeats nowym odbiorcom w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i poza nią.

Jednym z przykładów jest piosenka „Love Nwantiti” nigeryjskiego artysty CKay. Piosenka stała się wirusowa w aplikacji i w 2021 roku stała się najczęściej udostępnianą na świecie piosenką Shazam.

Piosenki takich piosenkarzy jak Davido, Burna Boy i Wizkid również stały się popularne dzięki ich układom tanecznym w TikTok.

Współpraca z takimi artystami jak Beyoncé, Drake i Justin Bieber również pomogła wynieść scenę Afrobeats na nowy poziom.

Na przykład Drake zagrał z Wizkidem w One Dance z 2016 roku, co pomogło rzucić światło na piosenkarza i gatunek, który reprezentuje.

Lato 2023Burna Boy przeszedł do historii, stając się pierwszym afrykańskim artystą, który był główną gwiazdą występu na stadionie w Wielkiej Brytanii przed wyprzedaną publicznością liczącą 60 000 widzów na stadionie londyńskim.

Thames występuje na The Other Stage czwartego dnia festiwalu Glastonbury 2024 w Worthy Farm, Pilton, 29 czerwca 2024 r.dostać zdjęcia

Thames zagrał w tym roku na The Other Stage na Glastonbury

„Rozwój tego gatunku jest wręcz błyskawiczny” – powiedziała BBC News Shenice Cherway, menedżerka YouTube ds. czarnej muzyki i artystów kulturalnych.

„Afrobeats wywołał globalną rewolucję, a jego fascynująca trajektoria nie wykazuje oznak spowolnienia”.

„Muzyka popularna to muzyka pop, a Afrobeats stało się muzyką popularną na całym świecie” – dodała.

„Widzieliśmy, jak Wizkid, Ribianka i Burna Boy osiągnęli globalny sukces, co pokazuje, że ich publiczność jest na całym świecie”.

O ogromnej popularności gatunku na świecie świadczy fakt, że został on wyróżniony w wielu najważniejszych kategoriach nagród.

Billboard USA dodał niedawno kategorię Afrobeats z udziałem Burna Boya i nigeryjskiej gwiazdy Remy. na listopadowej imprezie.

Burna Boy, który zdobył także nagrodę Grammy, zadedykował swoją nagrodę „Afryce i wszystkim artystom, którzy dzisiaj pochodzą z Afryki”.

Reuters: nigeryjska piosenkarka Rema oraz amerykańska piosenkarka i aktorka Selena Gomez Agencja informacyjna Reuters

Rema i Selena Gomez zdobyły nagrodę dla najlepszej piosenki afrobeatowej za „Calm Down” na zeszłorocznej gali MTV Video Music Awards

Z kolei Rema zdobyła tę nagrodę za niemal wszechobecną piosenkę „Calm Down”, która pobiła wiele rekordów list przebojów i transmisji strumieniowych.

Piosenka, w której występuje Selena Gomez, stała się pierwszą afrykańską piosenką wykonaną przez artystę, która osiągnęła miliard odtworzeń w Spotify.

Odbierając nagrodę Billboard za najlepszą piosenkę Afrobeats, Rema podziękował swoim fanom, nazywając tę ​​nagrodę „celebracją jedności i globalnej dominacji muzyki Afrobeats”.

Do kategorii Best Afrobeats dołączyły niedawno nagrody MTV VMA, nagrody Grammy i American Music Awards.

DJ Edu powiedział, że to wyróżnienie wiele znaczy dla artysty Afrobeat.

“[It] „To pokazuje, że jest światło na końcu tego muzycznego tunelu” – powiedział.

ludzie popadają w „obsesję”

Według Starra jednym z powodów ogromnego sukcesu Afrobeatu jest bardzo pozytywne brzmienie gatunku.

„Afrobeats to fajna zabawa. Tworzenie muzyki, która sprawia, że ​​ludzie chcą tańczyć, musi być zabawą i trzeba chodzić do klubów i na imprezy. A my lubimy tańczyć”.

„Dlatego czuję, że nadszedł nasz czas. Myślę, że Bóg tego dokonał – tworzymy pozytywną muzykę, więc tworzymy muzykę o wysokich wibracjach”.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii brytyjscy artyści rozwinęli własne style i brzmienia, takie jak Afroswing, który łączy Afrobeat z dancehallem, grime, rapem i R&B.

Brytyjski producent Jae5, zdobywca nagrody Grammy, wyprodukował megahity dla Burna Boya i Dave’a.

„Mój główny wpływ na wszystko ma kultura afrykańska” – powiedział BBC News.

„Zamierzam napisać piosenkę hip-hopową, która będzie zawierała wiele elementów perkusyjnych. Kiedy tworzę balladę, będzie ona zawierała więcej elementów perkusyjnych niż zwykła piosenka. Zatem afrykańskie brzmienie jest kontynuowane w mojej muzyce. Rytm w Afryce jest bardzo różni się od rytmu tutaj.”

Po podbiciu świata i występie na festiwalu w Glastonbury, co dalej z Afrobeats?

Jae5 widzi, że sytuacja nabiera tempa, gdy ludzie stają się „fascynowani” dźwiękiem.

„Świat jest duży, a Afrobeats ma dużo miejsca na rozwój” – powiedział. „I faktem jest, że [fans] „To niesamowite, jak to odbieramy”.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o powstaniu Afrobeatów, posłuchaj jeszcze raz. Czarni, Afrykanie i Brytyjczycy w BBC Radio 4.

Dodatkowe informacje dostarczone przez Marka Savage'a.

Tor Glastonbury

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *