Nowe kleszcze w Europie. Dermacentor marginatus i groźne choroby


Nowy gatunek kleszcza odkryty w Europie. Szwedzcy naukowcy ostrzegają, że kleszcze mogą przenosić niebezpieczne wirusy wywołujące choroby. Skąd w Europie pochodzi kleszcz plamisty i czy dotrze do Polski?

Polski kleszcz stała się prawdziwą epidemią, a Polakom zagraża także olbrzymi kleszcz hialonowy (tzw. „potworny kleszcz”), który powoduje choroby tropikalne. Tymczasem w Szwecji pojawiło się nowe zagrożenie. Kleszcz kaktusowy Kleszcz plamisty to nowy gatunek kleszcza tropikalnego zidentyfikowany przez naukowców w Szwecji. Na razie mówimy o pojedynczych pajęczakach tego gatunku, jednak eksperci ostrzegają, że masowe rozprzestrzenienie się nowego kleszcza w Europie jest tylko kwestią czasu. Dali nam znać, że otrzymali „sygnał ostrzegawczy”.

Polecane przez redakcję

Nowy kleszcz tropikalny, który pojawił się w Europie. Marginalne zapalenie skóry i niebezpieczne choroby

Nowy gatunek kleszcza, Dermacentor marginalatus, stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia. cętkowany kleszcz owiec przenoszą niebezpieczne choroby i wirusy. Wcześniej te pajęczaki znajdowano w górzystych regionach południowej Europy, Iranu, Kazachstanu i Azji Środkowej – podał Szwedzki Instytut Weterynaryjny (SVA). Czy będziemy wówczas wprowadzać patogeny, które nie występują naturalnie w naszym regionie europejskim, takie jak gorączka krwotoczna krymsko-kongijska? Jak podkreśla „Wprost”, „nie wynaleziono jeszcze szczepionki na tego wirusa, a leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów”. P. Istnieje także możliwość rozprzestrzenienia się gorączki. zapalenie wątroby.

Chociaż u kleszczy przekazanych do analizy nie wykryto tego patogenu, trwają analizy na obecność innych wirusów i bakterii, w tym Coxiella burnetii, mikroorganizmu wywołującego gorączkę Q, zwaną także kozią grypą, pisze Polsat News.

Czy kleszcz plamisty rozprzestrzeni się po całej Europie, także w Polsce? Niestety nie ma dobrych wieści. wspierają ich Globalne ocieplenie, temperatury rosną I coraz łagodniejsza zima. Dodaj do tego turystykę i migrację ludzi, a otrzymasz inwazję tropikalnych kleszczy.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco. Polub naszą stronę na Facebooku!

sos: Radio Zet, Planeta.pl, Wprost, Polsat News

kartkówka: Test wiedzy ogólnej – prawda czy fałsz?

Pexel

1/26
Zebry mają białe futro w czarne paski

nie mieć


NIE

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *