Nowy gatunek pancernika odkryty w Ameryce. Krył się w trawie


Jedno z tych czterech różnych zwierząt zostało już opisane i nazwane. Jest to obecnie pancernik gujański, tj. Dasypus guianensis. To pierwszy gatunek pancernika odkryty i opisany w ciągu ostatnich 30 lat. I długo utwierdzało nas w przekonaniu, że o tych zwierzętach wiemy już sporo. Konkretnie o pancerniku dziewięciopaskowym, znanym również jako peva lub tatusha.

Są to najbardziej rozpowszechnione pancerniki na świecie. Mają charakterystyczny wygląd z długim pyskiem i wydłużonymi uszami, przypominający królika. Tatusha jest jednym z rzadszych gatunków pancerników, ponieważ obejmuje pancerniki występujące również w Stanach Zjednoczonych. I to nie tylko od czasu do czasu, ale regularnie. Asortyment pancernika z dziewięcioma paskami obejmuje prawie całe Stany Zjednoczone. Życie w Ameryce jeszcze bardziej zwiększa ich popularność i uznanie.

Stworzono nowy pancernik. ukrywał się przed nami

Badanie opublikowane w Systematic Biology podważa pogląd, że jest to ten sam gatunek, który występuje od Illinois i Missouri w Stanach Zjednoczonych po argentyński region Patagonii. „Chociaż powszechnie uznawano, że zasięg występowania Dziewięciu Pancerników Olbrzymich rozciągał się od Argentyny po południowe Illinois, naukowcy przedstawiają obecnie dowody na to, że w rzeczywistości istnieje wiele różnych gatunków” – powiedział dyrektor badania CNRS, dr Frédéric Delsac.

Oczywiście badania genetyczne pomogły. Ponieważ genotypy poszczególnych pancerników są bardzo zróżnicowane, konieczne jest rozróżnienie czterech różnych gatunków pancerników. Ten pancernik żyjący na dużym obszarze Ameryki to inny gatunek, a ten ze stanu Colima w Meksyku to pancernik meksykański, który różni się od pancernika południowoamerykańskiego. Jest to obecnie nieoficjalna nazwa, ale pancernik Guiana (Dasypus guianensis) Został już oficjalnie wydzielony i wpisany do atlasu. Są nieco większe od innych ssaków i mają inną budowę kręgosłupa i pancerza.

Okazuje się, że gatunków pancerników jest więcej, niż się spodziewano.

Okazuje się, że gatunków pancerników jest więcej, niż się spodziewano.Jakowlew Aleksiej fwikimedia

Chciałbym dodać, że niektóre pancerniki dziewięciopaskowe były wcześniej uważane za podgatunek, ale zaginęły od lat. Jest to okaz zebrany przez Williama Davisa w Huitzilac w Meksyku w 1949 roku. Odkrył skórę i czaszkę martwego zwierzęcia, których od tamtej pory nie widziano.

Pancerniki to jedne z najbardziej wszechstronnych i znanych ssaków typowych dla Ameryki, ale większość z nich wyginęła po połączeniu ich rodzimej Ameryki Południowej z Ameryką Północną. Niektóre jednak przetrwały i rozszerzyły swój zasięg. Pancerniki to zwierzęta, których ciała są pokryte zbroją, podobnie jak ich przodkowie. Są to obecnie jedyne ssaki posiadające tego typu okrycie ciała. Mają mocne pazury i dobrze kopią, więc żyją w norach. Jedzą różnorodne pokarmy, ale mogą również jeść padlinę i kości. Chociaż pancerniki zwykle nie mają zębów, pancerniki mają kilka pozostałych zębów policzkowych.

Tatusia jest przedstawiona w herbie Granady.

Z Gujany przybywa nowy gatunek pancernika

Z Gujany przybywa nowy gatunek pancernikapasiasty brzuchwikimedia

Bardzo dziwny ssak. Rejestry zwierząt do zwierzątwnętrze.tv

INTERIA.PL

Masz jakieś sugestie, uwagi lub znalazłeś błąd na stronie?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *