Naukowcy alarmują. Groźny gatunek kleszcza jest już w Szwecji. Może wywołać gorączkę krwotoczną


Służby weterynaryjne: Odkryto nowego inwazyjnego kleszcza

Gatunek ten, znany w Szwecji jako cętkowany roztocz owczy, został odkryty w rejonie Sztokholmu. Badania przeprowadzono dzięki Programowi Nadzoru Pasożytów, który umożliwia każdemu przesłanie do ekspertów nieprawidłowych okazów.

Dermacentor marginalatus może przenosić niebezpieczne wirusy, w tym wirusa wywołującego gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską – stwierdziło w oświadczeniu SVA. Patogen ten nie został wykryty u kleszczy poddanych analizie i trwają analizy na obecność innych wirusów i bakterii, w tym Coxiella burnetti – organizmu wywołującego gorączkę Q, znaną również jako kozia grypa.

Naukowcy twierdzą, że w Szwecji znaleziono jedynie niewielką liczbę cętkowanych kleszczy owiec, ale oczekuje się, że gatunek ten stanie się coraz bardziej powszechny wraz ze zmianami klimatycznymi i wzrostem temperatur. Na obecność nowych gatunków kleszczy w Skandynawii wpływ ma także przemieszczanie się ludzi i zwierząt oraz rozwój turystyki.

Szwedzka Służba Weterynaryjna zachęca ludzi do wysyłania kleszczy znalezionych w kraju. Najpierw jednak należy przesłać zdjęcie okazu za pośrednictwem strony internetowej placówki. Eksperci prowadzą także blogi i dzielą się wynikami swoich badań. „Ważne jest jak najszybsze sporządzenie mapy występowania obcych gatunków kleszczy w przypadku przeniesienia choroby na zwierzęta lub ludzi” – podkreśliła Anna Omagic, naukowiec z SVA.

Rośliny te przyciągają roztocza. Najlepiej usunąć go z ogrodu lub terenu.

Zobacz więcej w galerii!

W lesie czają się latające kleszcze. tak ich rozpoznajesz

#MuratorOgroduje: Rośliny odstraszające kleszczeSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *