Co 4. kleszcz zaraża boreliozą. Naukowcy wskazują najgroźniejszy gatunek


Co czwarty kleszcz znaleziony w mieście był nosicielem.
Borelioza

W ramach badań naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego wyruszyli do miasta z białą flagą o powierzchni jednego metra kwadratowego. Dostarczone materiały wykorzystali do czyszczenia roślin i trawy w 72 lokalizacjach na terenie miasta, w tym: Parki, skwery, trawniki w centrum miasta, tereny zielone w pobliżu przedszkoli i szkół itp. Następnie sprawdziliśmy kleszcze przyczepione do flagi. Aby zbadać patogeny obecne u kleszczy, należy wypreparować kleszcza i pobrać z niego DNA.

Okazuje się, że 25 procent pajęczaków było nosicielami krętka Borrelia, który u ludzi wywołuje boreliozę. – Kleszcze to specyficzna grupa zwierząt, która może atakować człowieka i przenosić różnego rodzaju choroby odkleszczowe – powiedział PAP dr Olaf Terrazula z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Także: babeszjoza, anaplazmoza, riketsjoza. Pojedynczy kleszcz może być siedliskiem kilku różnych patogenów. Dlatego jedno ugryzienie może przenosić wiele chorób.

Które kleszcze są najbardziej niebezpieczne?

W Polsce naturalnie występuje dziewiętnaście gatunków kleszczy. Na wschód od Wisły coraz liczniejsze są kleszcze łąkowe, uznawane za gatunek ciepłolubny. Poluje głównie na sarny, dziki i jelenie szlachetne. Największą grupę stanowi jednak kleszcz zwyczajny, który najczęściej atakuje człowieka. Może przenosić boreliozę i wirusy
kleszczowe zapalenie mózgu.

– Odsetek patogenów w kleszczach różni się w zależności od środowiska, w zależności od tego, czy występują one w środowisku miejskim, czy pozamiejskim. Jednak borelioza w rzeczywistości występuje częściej w północno-wschodniej i wschodniej Polsce – stwierdziła dr Trzesia.

Eksperci podkreślają, że spotkanie z kleszczem niekoniecznie musi być niebezpieczne, jeśli zastosuje się odpowiednie środki ostrożności. Przed wyjściem z domu stosuj środki zapobiegające kleszczom dostępne w aptekach. Warto zaopatrzyć się w specjalną obrożę dla swojego zwierzaka.

Źródło: Radio ZET/PAPSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *