Inwazyjny szkodnik zbliża się do Niemiec. Władze natychmiast reagują


7 września 2024 12:17
– Aktualizacja 7 września 2024 12:19

Inwazyjne szkodniki zbliżają się do Niemiec. Gatunki inwazyjne stanowią poważne zagrożenie. Nowy ekosystem nie ma naturalnych wrogów, może więc szybko się rozprzestrzenić i zostać zastąpiony przez inne gatunki. Część z nich zjada plony, co może prowadzić do nieurodzaju. W związku z tym ten obcy gatunek został sklasyfikowany przez Unię Europejską jako agrofag kwarantannowy dla UE ze względu na wysokie ryzyko gospodarcze. […]Według Centrum Techniki Rolniczej w Augustenbergu (LTZ). Jeden z takich szkodników, chrząszcz japoński, odkryto w pobliżu granicy z Niemcami. Władze zareagują natychmiast. (Ciąg dalszy artykułu poniżej)

Inwazyjne szkodniki zbliżają się do Niemiec

Dieta tego inwazyjnego szkodnika obejmuje około 300 gatunków roślin, w tym klony, jeżyny, szparagi, pomidory, kukurydzę i ziemniaki. W rezultacie, według Centrum Techniki Rolniczej (LTZ) w Augustenbergu, gatunek obcy został sklasyfikowany przez Unię Europejską jako agrofag kwarantannowy dla UE. W kantonie Bazylea odkryto kilka chrząszczy. Wywołało to natychmiastową reakcję w Niemczech. Dzieje się tak dlatego, że niezwykle ważne jest zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji w Niemczech. Przeczytaj także: Eksperci ostrzegają: Niemcy muszą teraz przygotować się na epidemię inwazyjnych szkodników

Według raportu SWR w pułapkach ustawionych w miejskim żłobku w gminie Münchenstein w Baselland znaleziono łącznie 38 egzotycznych zwierząt. Zakłada się, że jest to mała, izolowana populacja. Jednak do tej pory odkryto tylko pojedyncze chrząszcze, co czyni to odkrycie szczególnie niepokojącym. Chrząszcze mogły już rozprzestrzenić się po całym mieście, ponieważ w miejskich przedszkolach rosła także trawa. W związku z tym państwowy wydział ochrony roślin natychmiast podjął działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się chrząszcza.

Wokół obszaru, na którym stwierdzono obecność agrofaga, wyznaczono strefę wejściową w promieniu 1 km oraz utworzono strefę buforową w promieniu 5 km. Na tych obszarach umieszczono obecnie dodatkowe pułapki i zwiększono nadzór. „Głównym celem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się szkodników” – powiedział SWR przedstawiciel państwowego wydziału ochrony roślin. >>> Niemieckie autostrady całkowicie zamknięte na 15 tygodni. to jest „nieuniknione”

Niemcy podejmują środki ochronne

Służba Ochrony Roślin ściśle współpracuje z LTZ w Karlsruhe i jak podała N-TV w odniesieniu do LTZ, również tutaj stan zagrożenia wzrasta, ponieważ w pobliżu granicy odkryto niewielką liczbę chrząszczy.

Jak wynika z raportu, wstępne działania podjęto także w Badenii-Wirtembergii, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chrząszcza do Niemiec, gdzie jak dotąd odnaleziono jedynie pojedyncze okazy. Prowadzony będzie intensywniejszy monitoring i zastawione zostaną dodatkowe pułapki. Dodatkowo odpady zielone można wywieźć ze strefy buforowej dopiero po upewnieniu się, że nie zawierają one chrząszczy.

Prosimy społeczeństwo o zachowanie czujności i zgłaszanie wszelkich obserwacji chrząszcza japońskiego Służbie Ochrony Roślin. Lista osób kontaktowych dostępna jest na stronie internetowej LTZ. Właściwym organom należy również zgłaszać inne gatunki inwazyjne, takie jak różowe jaja ślimaków inwazyjnych.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *