Rekiny wielorybie w stanie zagrożenia – największe ryby świa


Jedno z najpiękniejszych i najbardziej charyzmatycznych stworzeń morskich zostaje całkowicie zniszczone przez duże statki oceaniczne. Imponujący rekin wielorybi znalazł się w centrum uwagi po nowych badaniach opublikowanych przez naukowców z Uniwersytetu w Southampton. Od 2016 r. jego populacja stale spada, a według Czerwonej Księgi IUCN gatunek ten jest obecnie uważany za gatunek zagrożony na całym świecie. Brytyjscy badacze zidentyfikowali obszary o największym ryzyku wypadków śmiertelnych.

Transport morski jako seryjny morderca

Rekin wielorybi (Przepiórka mała Yaeyama) Żyją w tropikalnych regionach oceanów na całym świecie. Te ponad 18-metrowe giganty do przetrwania potrzebują wody o temperaturze co najmniej 21 stopni Celsjusza, ale niestety ich warunki życia pokrywają się terytorialnie z obszarami, na których działa transport morski. W ciągu ostatnich 16 lat wielkość światowej floty handlowej podwoiła się. W rezultacie ponad 100 000 statków przewozi dziś towary z jednego kraju do drugiego przez oceany. Prognozy sugerują, że w ciągu najbliższych 30 lat liczba ta może wzrosnąć o kolejne 1200 procent.

Duże kontenerowce nie tylko znacząco zwiększają bilans emisji i zanieczyszczeń przedostających się do ekosystemów morskich; Aż 75 gatunków wodnych jest również zagrożonych śmiertelnymi kolizjami, które mogą poważnie zakłócić ich populację. Należą do nich między innymi: Rekin wielorybi.

Obszary o największym ryzyku kolizji

Badania opublikowane w czasopismach naukowych Kompleksowa nauka o środowisku Zidentyfikuj obszary, w których największe ryby świata są najbardziej zagrożone ze strony statków. W przeciwieństwie do ssaków morskich, rekiny wielorybie toną po śmierci, a ich ciała bez śladu toną w głębinach oceanu, co niezwykle utrudnia ich identyfikację. Dlatego naukowcy z Southampton zwrócili się do 75 ekspertów morskich z całego świata i wykorzystali ich dane do stworzenia tak zwanych konstelacji, czyli grup gigantycznych rekinów.

Rekiny wielorybie żyją samotnie, ale okresowo gromadzą się w poszukiwaniu pożywienia. Te konstelacje wskazują, gdzie ryzyko śmierci w wyniku zderzenia z kadłubem gigantycznego metalowego statku jest najwyższe. W badaniu zidentyfikowano 107 stref w 26 krajach świata, w których łącznie zaobserwowano 13 000 osób, czyli ponad połowę światowej populacji. Na 39 obszarach oceanicznych szczytowa sezonowa liczebność rekinów wielorybich zbiega się z najbardziej aktywnym okresem transportu morskiego, który trwa kilka miesięcy w roku.

Dr Chris Lochner, dyrektor fundacji Marine Megafauna Foundation (MMF), która bierze udział w badaniu, zwraca uwagę, że na niektórych obszarach u rekinów olbrzymich liczba rekinów na kilometr wynosi kilka. Co miesiąc aż 56 dużych jednostek transportowych przepływa przez tę konstelację wokół Isla Mujeres w Meksyku. Za najbardziej zagrożone uznano także następujące obszary:

  • Wybrzeże Ekwadoru.
  • północna Zatoka Meksykańska.
  • Wyspy Kota Kinabalu i Redang w Malezji.
  • Wyspa Pintuyan na Filipinach.
  • Wybrzeże Musandam w Omanie.
  • Cecere;
  • Strefy wokół Tajwanu.

Czy rekin wielorybi ma szansę na przeżycie?

Identyfikacja zagrożeń to dopiero pierwszy krok w walce o uratowanie największej ryby świata przed wyginięciem. Kierownik badań, dr Freya Womersley, podkreśliła, że ​​obecnie potrzebne są środki zmniejszające ryzyko kolizji w konstelacji rekinów. W ramach zaleceń dla organów decyzyjnych i legislacyjnych naukowcy stworzyli symulację ruchu morskiego w Zatoce Meksykańskiej.

Okazało się, że dozwolona prędkość została już obniżona o 75%. Na obszarach, gdzie rośnie obecność rekinów wielorybich, dałoby im to większą szansę na uniknięcie kolizji przy niewielkich kosztach transportu morskiego. Regulacyjne ograniczenia prędkości mogą być wprowadzane sezonowo i mogą mieć również zastosowanie do małych jednostek, które mogą powodować poważne, ale nie śmiertelne obrażenia.

Zmianę trasy uznaje się za jeszcze bardziej rozsądną, gdyż wydłuża ona czas podróży jedynie o 0,5%. (Trasa zostanie wydłużona o 1,1%) Ale pomoże ocalić życie wielu podwodnym stworzeniom. Naukowcy twierdzą, że konstelacja rekina wielorybiego jest stosunkowo niewielka i można ją szybko i bez ofiar przetransportować, zmieniając oczywiście kurs o zaledwie 22 km.

Zatem rekiny wielorybie można ratować bez większych kompromisów ze strony branży morskiej. Jednak w przypadku tak globalnego gatunku konieczna jest współpraca międzynarodowa i zwiększona świadomość społeczna na temat cichych i niewidzialnych morderstw dokonujących się pod powierzchnią morza.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *