Pierwsza ofiara rosnącego poziomu mórz. Gatunek wyginął już bezpowrotnie


Ten rzadki i piękny kaktus cieszy się dużym zainteresowaniem naukowców od chwili odkrycia go na wyspach Florida Keys w 1992 r., zaledwie 32 lata temu. Wysepki te rozciągają się na południe od półwyspu Floryda i są niezwykle malownicze, tworząc rezerwat przyrody. Niestety, są one również bardzo zagrożone przez podnoszenie się poziomu morza i powodzie.

I tak właśnie stało się z kaktusem Pilosocereus milspaugii. Ten rodzaj kaktusa rośnie na dużym obszarze Stanów Zjednoczonych, od południowych Stanów Zjednoczonych po Peru i Brazylię, a szczególnie powszechny jest na wyspach karaibskich. Tam też rósł ten kaktus.

Został opisany w 1909 roku jako typowy gatunek Kuby, Haiti, Bahamów, Turks i Caicos oraz małych wysp Florida Keys na południu Florydy. Dopiero niedawno odkryto, że Od 1992 roku kaktusy znajdują się pod opieką botaników. marnotrawnie.

Kaktus Pilosocereus millspaughii wyginął z powodu podnoszącego się poziomu mórz.

Kaktus Pilosocereus millspaughii wyginął z powodu podnoszącego się poziomu mórz.Luke’a Paddonawikimedia

Ich ochrona okazała się mało przydatna w obliczu rosnącego poziomu mórz w wyniku globalnego ocieplenia. Napływ słonej wody spowodował degradację zarówno samych roślin, jak i gleby, w której rosną na tych wyspach. Dopełnieniem tego dramatu były wprowadzone na archipelag egzotyczne zwierzęta, takie jak dzikie świnie obgryzające kaktusy.

Kaktusy zniszczone przez globalne ocieplenie i huragany

Już w 2021 roku botanicy ostrzegali, że pozostało tylko 6 ze 150 kaktusów rosnących na Florida Keys. Nie zostali uratowani. Jak donosi Muzeum Florydy, „Przenikanie słonej wody z podnoszącego się poziomu mórz, zubożenie gleby w wyniku huraganów i wezbrań oraz żarłoczność roślinożernych ssaków wywierają znaczną presję na populacje, co zostało rozpoznane dzisiaj w 2015 r.”. Smutny koniec: roślina na tym terenie wyginęła.

I był to imponujący kaktus. Pędy kolumnowe dorastały do ​​6 metrów wysokości. Choć wydawał się mocny i niezniszczalny, nie był w stanie wytrzymać splotu tak wielu niesprzyjających czynników. Naukowcy uważają, że oprócz celowego zalania kaktusów przez fale oceanu, znaczący wpływ na wyginięcie rośliny miał także huragan Irma, który nawiedził Florida Keys w 2017 roku. Duża część Wysp Kaktusowych została następnie zalana na kilka dni.

Kaktus Pilosocereus millspaughii miał białe włosy ochronne wokół kwiatów.

Kaktus Pilosocereus millspaughii miał białe włosy ochronne wokół kwiatów.muzeum na FlorydzieMateriały prasowe

Roślina zniknęła, zanim została w pełni zbadana. Wiemy, że duże kaktusy wytwarzają kępki o niezwykle charakterystycznych strukturach przypominających białe włosy. Pojawiły się tuż przed zakwitnięciem kaktusów, można więc wyciągnąć następujący wniosek: Być może miała chronić delikatne kwiaty przed słońcem i przegrzaniem. Kaktusy gromadziły także w sobie duże ilości świeżej wody, jednak te mechanizmy ochronne stworzone przez ewolucję nie były w stanie wytrzymać szybkich zmian w środowisku.

„Wymieranie kaktusów” Pilosocereus milspaugi Dało to naukowcom wyobrażenie o tym, czego można się spodziewać w przyszłości, gdy gatunki będą zmagać się z szybko ocieplającym się światem. Rzeczywistość zmian klimatycznych nie polega na płynnym i przewidywalnym wzroście poziomu morza lub zasolenia, ale raczej na bardziej chaotycznej, złożonej serii wzajemnie powiązanych wydarzeń, które wywierają dodatkową presję na już zestresowane gatunki” – podaje Florida Museum na swojej stronie internetowej. .

„Nasze badania prowadzone na południu Florydy prowadzone przez ostatnie 25 lat wykazały, że więcej niż jeden na cztery rodzime gatunki roślin jest zagrożony lokalnym wyginięciem lub utratą siedlisk, przełowieniem, gatunkami inwazyjnymi lub innymi czynnikami degradacji. 50 gatunków już wymarło .

Ten kaktus nadal występuje na Bahamach, Wyspach Turks i Caicos oraz prawdopodobnie na Haiti.

Wiosenne kwiaty mogą Cię zaskoczyć. Czy potrafisz je rozpoznać? [QUIZ]

Wiosenne kwiaty mogą Cię zaskoczyć.  Czy potrafisz je rozpoznać? [QUIZ]

Profesor Zbigniew Karaczyn: Trzeba się przyzwyczaić do upałów, silnych burz i tornadO RM F

INTERIA.PL

Masz jakieś sugestie, uwagi lub znalazłeś błąd na stronie?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *