Twister wśród ptaków. Ten gatunek wprost uwielbia huragany i leci ku nim


Ptaki morskie to twarde zwierzęta. Często muszą żyć na lądzie, na otwartym oceanie, z dala od lądu, gdzie duże fale stale zagrażają ich życiu. Muszą być bardzo dobrymi i wytrwałymi lotnikami, gotowymi zanurzyć się w falach i przebyć tysiące kilometrów przez otwarty ocean w poszukiwaniu pożywienia.

Burzyki może nie są tak dobrymi szybowcami jak albatrosy, ale to solidne ptaki. Biedny petrel wyróżnia się na tle grupy wyjątkową miłością do huraganów.

Biedny petrel natomiast nie zrobił nic. Niektórzy śledzili żywioły całymi dniami i przebyli tysiące kilometrów. Ale ona nie wskoczyła w huragan, nie szukała oka huraganu.

Biedny petrel uwielbia huragany

Huragany pomagają ptakom morskim

Wydaje się, że huragany pomagają petrelom w migracji. Ptaki te gniazdują na wyspie Buzio, u wybrzeży Madery na Oceanie Atlantyckim. Czasem w trakcie żerowania potrafią pokonać nawet 7500 kilometrów. Jest to wysiłek herkulesowy, a badania wykazały, że ptaki nauczyły się oszczędzać energię, wykorzystując działanie mas powietrza na obrzeżach huraganów.

Poruszają się do przodu dzięki tylnemu wiatrowi. Jednocześnie unika się również kontuzji. Huragan, który zabija ludzi i niszczy mienie na lądzie, nie złapał ani nie uszkodził żadnego petrela.

Kolejną wskazówką jest to, że w przeciwieństwie do głuptaków i innych ptaków morskich, petrele nie są dobrymi nurkami. Ofiarę zbierają głównie z powierzchni lub płytkich głębokości. Są to głównie głowonogi, ale obejmują także małe ryby i skorupiaki.

Naukowcy twierdzą, że duże cyklony tropikalne przybliżają tę ofiarę do powierzchni i przyciągają burzyki. Huragany powodują błoto i mieszają wodę, ale jeśli zachowasz ostrożność podczas polowania, plamy morskie mogą sprawić, że pożywienie stanie się bardziej dostępne.

To dowód na to, że potężne burze i huragany, które są dla nas niszczycielskie, mogą powodować korzystne zmiany w przyrodzie.

Dzika gęś zamieniła się w miasto. zaczęli przywiązywać się do ludziwiadomości Polsatu

INTERIA.PL

Masz jakieś sugestie, uwagi lub znalazłeś błąd na stronie?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *